Maratona e politikopsihomanisë shqiptar-e të Kosovës

Tema; NUK KA DY TE VERTETA RRETH NJE TE VERTETE.

Shume veshtire  eshte me e shkrua kete artikull, sepse edhe europa eshte ne te njeten  pozite dhe europa ka te njetat debate, e,edhe parlamenti europjan ka njerezi te politikopsihomanise….

-I-

KOSOVA DHE STATIKA E SHQIPTARVE TE SAJ ME MITIN TITIST

–       Shekulli XX.1945-1999.Politikakriminale kunder ektikes shqiptarve.

Rrenjte e  idhta te politikes kriminale te shqiptarve  te Kosoves ne statiken e shqiptarve te Kosoves  jane burimi i rrenjeve te UDB-es serboyugosllave, te mitit Titist qe ishin agjent shqiptar ne cilesin e sherbetorve te sherbimit secret UDBA, qe ishin kunder nacionlasitave shqiptar,kunder etikes kombetare shqiptare gjate rexhimi Titist.

Keto rrenje te idhta i gjejme te shqiptaret e merguar ne Shoqaten “LPR-ne” e Xhavit Haliti,me adres e pa adres,ne “Komitetin e Xhafer Shatrit” me banim ne Zvcerr.“LPR-ja” perbehen prej shqiptarve agjent te UDB-es,te Kosoves qe kishin ardhe ne Zvicrre, e ne shtet e tjera te Europes.Keta  agjent shqiptar te UDB-es,me rrenje te idhta u zhvilluan me lozet e tyre neper nentoken e Kosoves me rrenjt e tyre  kunder nacionalistave shqiptar te Kosoves nga kjo politik kriminale  e sistemit monist  e Mitit Titist,e shekullit XX lindi politika e politikopsihomanis shqiptare si Demokraci nga vet shqiptaret e Kosoves ne shekullin XXI.

*****                     *****

–      Shekulli XXI.2000-2016.Politika dhe Politikopsihomania e shqiptarve.

Ne kete shekull XXI me e randesishem eshte Shpallja e Kosoves shtet.

Me pas eshte  pasimi- kofrentimi i Marrveshjeve mes shqiptarve dhe serbve me 19 prill 2013. Ne Bruksel me Ivica Daciciit, dhe me von me marrveshjen e Gushtit.2015.ne Bruksel me Vucicit,qe nga keto marrveshje perfitoi Serbia,perfituan serbet qe jetojne ne Koosve.

Pra jan keto dy nyje te marrveshjeve te perbashkta pa ansje kush qe eshte  humbje ne vet funksionin e shtetit te Kosoves dhe ne vet realitetin e jetes se vet shqiptarve si etik kombetare dhe nese diskutojme hapur fajtor kryesor eshte politika e politikopsihomanis me njerezit e tyre qe kane bere gabime trashanike politike per shqiptaret e Kosoves ne korriz te Kosoves per vet Kosoven dhe gabimi quhen me formulen e lidhur ne dy shekuj : Politikopsihomania.

Prapa

1. MARATONA E POLITIKOPSIHOMANIA SE SHQIPTAR-E,T`KOSOVES.

Ky rezept i politikopsihomanis  eshte burimi me rrenje te idhat te politikes kriminale e ideologjis kriminale  nga Beogradi qe eshte ne zhvillim me akutalitet ne Kosove dhe ka hyne  ne politiken e vet shqiptarve  qe  ndahet ne rajone, grupe, ne njerezi , ne parti politike, ne minsitra, ne deputet, dhe ne fatin e disa  shqiptar te thojme edhe kete,sepse shqiptaret ishin misionar komunista te UDBASH te Kosoves Ygosllave qe i kane pas  njerezite  e vet edhe ne bazen jurudike ligjore te ligjeve Yugosllave, per punsim me kushte, per gjykim pa deshmitar krimi, per anetar partie me lutje, gje qe bashkepuna e shqiptarve eshte  Çmimi i politikes kriminale,shume i madh, e sistemi monist Titist qe ishin shqiptar-e, ishte katastrofale per Kosoven per shqiptaret nacionalsita per ata qe mbrojshin etiken kombetare,Traditen gjuhen,foklorin dhe per historin e popullit shqiptar dhe kjo politik kriminale e njohur per shqiptaret e Kosoves nga shekullin XX,u transformua  ne shekullin XXI u zberthya,u ilvavua maratona ne politiken e politikopsihomanis qe  shqiptaret  te blehen me para dhe te kene vende pune e te kene mediat  e tyre si perfimtime te shkojne edhe ne lufte ne SIRY per para….

Pra .Politika Kriminale shqiptaroserbo Yogosllave ishte kunder nacionalistve shqiptar ishte kunder etikes morale-kombetare shqiptare qe shqiptaret qe ishin agjent – vegla qorre – Mash per Serrbin, kan  pas interesat prevelegje me mbrojtje politike duke i luftue shqiptaret nacionalsit duke hape edhe konfliket mes shqiptarve per te i mborjshin interest e Serbise  dhe te Yugosllavis.

Kjo ka  fillua  qe  nga lufta  e pare  boterore,1918.nga lufta  e Azem Bjete Galices,1921-1924, nga lufta e dyte boterore.1940-1945. nga revolucioni 1981. nga lufta  ne Kosove  1998/1999.UÇK-ja e Adem Jasharit, Dhe deri me sot e verteta  e shqiptarve histroike etika morale dhe kombetare eshte e shtypure, e mbulume dhe direkt e kondershtume nga vet politika e shqiptarve te Kosoves qe sot ky aktivitet politik criminal nga une quhet :Martona e Politikopsihomanise se shqiptarve te shqiptarve te vet Kosoves qe nuk guxojne me e thane te verteten gje qe eshte nje katastrof per gjeneratat  ne vijim qe nuk e kan te ndertume te verteten e shqiptarve me kapacitete Intelektuale te ndreshme si njohuri te ektikes morale, te ekties kombetar,si njohuri ne funksionim  te se vertetes se vet  kohes se shqiptarve qe kan lan gjurma dhe gjeneratet ne vijme.Por  sot ne Kosove nje rini qe kan si baze:Drogen,tregtin, hajnin, Prostutucionin,Plaqkijen,Dashurin krim,dhe hyjne ne Martonen e Politikopsihomanis dhe nuk e  dijne se nuk ka dy te verteta rreth nje te vertete.

Por Çuditrisht konfromimi i shqiptarve me shqiptaret sot funksionon me politikopsihomainin  dhe eshte shume i Çuditeshme,sepse:Kosove sot e dominuar nga shqiptaret shumice,nuk eshte Moderrene, Kosova qe ka Alpe,Metalorgji, pasuri gjeologjike-gjeogarfike,qe eshte e regjistrume ne ter boten si Shtet, e shqiptaret nuk kane burim jete, nuk kane Energji elektrike, e nuk kane pune, pra eshte nje Kaso disktruktiv ne bazen e politikopsihomanis dhe nga ky kaos eshte Inicijative qe sot ne Kosove protestohet, ne Kosove lotohet, ne Kosove vajtohete, ne Kosove burgosen aktivistet, burgoset etika morale, etika kombetare,burgesen njerezit e ndershem, burgosen deputet,shqiptaret ikin nga Kosova, kjo deshmon se ne Kosove nuk ka liri te sigurt, nuk ka sigurim jete,nuk ka renditje shtepiake, dhe kjo na kthen e politike kriminale te UDB-es,te Yugosllavis dhe keshtu po linde patriotizmi i ri i fallsifikum me politikopsihomanin me blerjen e njerezve me para per te bere FAM, per te bere lavdata te rreme, a ne anen tjeter shqiptaret e dijne se edhe  femijt e shqiptarve vdesin rruges per ne shkolle nga qet Endacak, e vajzate shqiptare dhunohen nga vet shqiptaret edhe ne Kosove edhe ne megrim pra shtrohet pyetja:

Cilet jemi NE.Jemi erresia e Kosoves, jemi DREQEN,apo jemi t`bijte e Dreqneve,e qe dy mij vjet nata eshte marr per dit,ujku per qenj,e dreqi   per  engjëll.E ne anen tjete : Apo vet jemi te diferincum nga maratona politikes se politikopsihomanis qe nuk kan kualitet,as vision,as te ardhemrise per gjernarate e Kosoves e as per Kosoven

Prapa