E diel, 12 Korrik, 2020

Studentët e Universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani”, nga e Hëna fillojnë peticionin për largimin e znj. Linda Dula Halilabazit nga Universiteti

Përfaqësuesit e studentëve të Universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani” u mblodhën të Premtën, më 13.5.2016 për të vendosur për hapat që do t’i ndërmarrin rreth kërcenuesës, shantazhuesës dhe ofenduesës së tyre, ud.Sekretarës së Universitetit znj.Linda Dula Halilabaziit.

Duhet të lexoni

Ekonomia e brendshme shqiptare në pasqyrën e pandemisë botërore

Dr. Teuta Nunaj Pedagoge dhe Eksperte Ekonomie (Pjesa e parë) Në shumë aspekte, bota do të jetë ndryshe pas kalimit të rrezikut...

Komedia e drejtësisë

Nga Ledi Bianku Ish-gjyqtar në GJ.E.D.NJ. Këto dy histori që u përka sin dy reformave në fushën e drejtësisë, që kanë...

Efektet dhe pasojat e amnistisë fiskale dhe penale

Dr. Teuta Nunaj Pedagoge dhe Eksperte Ekonomie Pas një periudhë mbi 40 ditore si pasojë e convid-19, amnistia fiskale e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Ata thonë se në këtë takim u diskutua gjerë e gjatë rreth çështjes së znj.Halilabazit, diskutuan për hapat që do t’i ndërmarrin për largimin e Dula Halilabazit nga Universiteti.

Pas shumë diskutimeve u vendos që të fillojnë peticion për largimin e zonjës Halilabazi nga UGJFA, që sipas tyre, ajo nuk ka vend aty.

Ata u shprehën: “ znj.Linda Dula Halilabazi nuk mund të ketë vend në Universitet, derisa shkeli ligjin, mbi të cilin ushtroi detyrën jashtëligjshëm për më tepër se 1 vit, nuk mund të ketë vend në Universitet, derisa, vazhdimisht ushtron presione tek përfaqësuesit e studentëve, i kërcenon, shantazhon dhe i ofendon në forma të ndryshme përfaqësuesit dhe studentë të caktuar.

Përfaqësuesit e studentëve në Parlamentin Studentor të UGJFA-së deklarohen se i erdhi fundi kësaj “telenovele” siç e quajnë ata, ata thonë se: “ na erdhi në maje të hundës me të, s’po mundemi të kemi më durim, duhet sa më parë që të marrin vendim organet gjegjëse ashtu siç e kanë obligim ta kryejnë detyrën me nderë dhe konform rregullave në fuqi, pra ta largojnë nga Universiteti znj.Dula Halilabazi”.

“Ne s’jemi të sigurt të studiojmë lirshëm në Universiet, përderisa ajo kërcenon, shantazhon dhe ofendon studentët, andaj, edhe shumëçka pritet prej saj” u shprehën studentët përfaqësues.

Andaj, me bindje të plotë e themi se nëse znj.Linda Dula Halilabazi nuk largohet nga Universiteti me vendim të organeve vendimarrëse, ne do të thërrasim protesta, bojkot të mësimit e masa tjera më radikale, vetëm e vetëm që studentët të studiojnë lirshëm dhe të kenë siguri e cilësi në Universitet, vetëm e vetëm që Universiteti të pastrohet nga një “njollë” e madhe e zhytur thellë.

Nëse nga këto veprime të marra nga ana jonë nuk arrihet zgjidhja, atëherë jemi të detyruar të dorëhiqemi komplet nga studimet universitare në Universitetin e Gjakovës, s’kemi zgjidhje tjetër, thanë përfaqësuesit.

Si pasojë e pranisë së ud.Sekretarës së Universitetit, gjendja është kjo ku është, pra mosfunksionalizimi i drejtë konform rregullave dhe statutit është krijuar një situatë jo e mirë në UGJFA.

Krejt në fund, përfaqësuesit e studentëve në Parlamentin Studentor dhe Këshilleve Studentore, i ftojnë kolegët e tyre të  Universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani”, që ta nënshkruajnë këtë peticion, sepse është për të mirën e përgjithshme të studentëve të këtij Universiteti, me arsyetimin se nëse ud.Sekretarja Linda Dula Halilabazi largohet nga Universiteti, atëherë studentët dhe Universiteti do të marrin një pamje tjetër, do t’i hapen rrugë Universitetit për përmirësimin e situatës së krijuar, pikërisht nga e lartëcekura.

Parlamenti Studentor i Universitetit “Fehmi Agani” në Gjakovë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

KRUJË/ Arrestohen 4 të rinj, shfrytëzuan seksualisht një 17-vjeçare dhe …

Policia e Krujës ka arrestuar 4 persona që ushtronin veprimtari kriminale në fushën e kultivimit të kanabisit dhe shfrytëzuan...

Petro Koçi: Përtej dallimeve partiake, të vazhdojmë procesin e aplikimit për dëmet e tërmetit

Kryetari i Partisë Socialiste, Njësia nr.6, Petro Koçi i ka bërë thirrje banorëve të Kombinatit të prekur nga dëmet e tërmetit të aplikojnë për...

Rëndohet situata në Infektiv, 4 persona në rrezik për jetën

Katër persona kanë humbur jetën tek Infektivi gjatë 24 orëve të fundit për shkak të koronavirusit. Ndërkohë ISHP ka konfirmuar 93 raste të reja me koronavirus...

LAJMI I FUNDIT/ Virusi del jashtë kontrollit, shënohet rekordi i zi brenda 24 orësh

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar sot rekordin e ri të Covid 19. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 420 testime për të dyshuar...

Shëngjin/ Mbytet 34- vjeçari nga Kosova, i mori jetën një gropë në det

Është gjetur i mbytur në bregdetin e Lezhës një 34 vjeçar nga Ferizaj, Kosovë. Ngjarja ka ndodhur pasditen e sotme (10 korrik), trupi i...

Më shumë artikuj të ngjajshëm