Shpallje

Mirë, nuk është gjëja më e mahnitshme e shëndetit dhe disa njerëz mund ta gjejnë paksa të turpshme për të folur për pordhën… Por pordha është një rezultat normal i një sistemi të shëndetshëm të tretjes dhe tregues i mirë i mirëqenies sonë. Mesatarisht, një person pordh rreth 5 deri në 10 herë në ditë, sipas Daily Medical Daily.

Disa ushqime na bëjnë të pordhim më shumë – sidomos karbohidratet komplekse siç janë fasulet, patatet e ëmbla, tërshëra dhe gruri – dhe ushqimet që janë të mbushura me vlera ushqyese shpesh mund të çojnë në një erë më të fortë.

Nëse ju pesë ose pesëdhjetë herë në ditë, këtu janë 8 arsye pse duhet ta lini pordhën të dalë dhe t’i kushtoni vëmendje.

1) Redukton fryerjen. Shkaku më i zakonshëm i fryerjes është rritja e gazit në zorrë. Po pra – siklet i plotë, ngushtësi që i bëjnë pantallonat paksa më të ndushta në rryp, mund të jenë vetëm për shkak se keni nevojë për të pordhë. Pra, mos e mbaj atë.

2) Kjo do t’ju ndihmojë të balanconi dietën tuaj. Gjithkush ka një ndjesi të veçantë dhe ne të gjithë i trajtojmë ushqimet ndryshe. Nëse jeni duke eksperimentuar me të ushqyerit dhe dietën, pordhët janë një tregues i mirë i bilancit ose çekuilibrit, sipas Huffington Post, duke cituar RemedyDaily përcjell GazetaOra.com. Për shembull, shumë mish i kuq zakonisht rezulton në një erë të fortë, të pakëndshme, ndërsa karbohidratet komplekse kanë tendencë të shkaktojnë sasi më të mëdha të gazit me një erë më neutrale.

3) Mund të lehtësojë dhimbjen e barkut. Mund të mos jetë e përshtatshme për të pordhë në çdo situatë, por mbajtja e saj brenda – sidomos nëse keni shumë gaz në zorrë – mund të shkaktojë zgjerimin e zorrëve që dhemb, sipas Berkeley Wellness.

Nëse mendoni se keni nevojë për të pordhë por nuk mundeni, provoni butësisht masazhin e stomakut tuaj për të nxitur lëvizjen e gazit përmes sistemit tuaj.

4) Mbajtja e saj mund të jetë e keqe për zorrën e trashë. Mbetjet e gazit mund të përkeqësojnë hemorroidet, për shembull, siç mund të përpiqen të manipulojnë mënyrën e daljes së gazit. Politika më e mirë është të leni pordhën të dalë në mënyrë të natyrshme. Njerëzit të cilët kanë qenë të dëmtuar nga sëmundjen e zorrës së trashë është mirë të mos e mbajnë pordhën.

5) Thithja e pordhës është e mirë për ju. Kjo tingëllon pa kuptim, por një studim nga Universiteti i Exeter ka zbuluar se ekspozimi ndaj sasive të vogla të gazit të sulfidit të hidrogjenit (të cilin ndjesitë tona prodhojnë gjatë tretjes) mund të parandalojnë dëmtimet mitokondriale tek qelizat tona. Ndër të tjera, era e pordhëve mund të parandalojë goditje në zemër e tru, sëmundje të zemrës dhe artritisit.

6) Pordhat na tregoni për shëndetin tonë. Kushtoni vëmendje gazit që e çlironi çdo ditë. A është i shpeshtë? A ka erë të fortë? A ka ndonjë dhimbje? Faturenca mund të jetë një shenjë paralajmëruese e hershme për një sërë çështjesh shëndetësore. Nëse keni ndonjë dhimbje ose ndryshime të theksuara në fryrjen tuaj që nuk mendoni se janë të lidhura me dietën, do të ishte mirë të shihni mjekun tuaj.

7) Diagnoza e alergjive ushqimore. Disa alergji të ushqimit na bëjnë që të kemi fryrje të rënda, dhe kjo sigurisht që ka të bëj me intolerancën e laktozës, sipas Medical News Today, si në sëmundjen celiac (kur trupi reagon në mënyrë abnormale në gluten). Nëse keni një rritje të ndjeshme në sasi të pordhëve pas konsumimit të disa ushqimeve ose grupeve ushqimore, konsultohuni me mjekun tuaj – ekzistojnë teste shumë të thjeshta që mund t’ju tregojnë nëse duhet të shmangni disa nga ushqimet.

8) Ju bën të ndiheni mirë. Ne të gjithë duhet ta pranojmë – ndihemi mirë kur lëshojmë gazin që është ulur në barkun tonë dhe na shqetëson. Mbajtja në gaz mund të na bëjë të acaruar dhe të qeshur, dhe sipas Magazinës për Shëndetin e Grave gjëja më e mirë që mund të bëjmë është të futemi në banjë dhe ta lëshojmë atë në heshtje. Nuk ka lehtësim si pordhja, jo…

Ende turpëroheni? Nëse mendoni se pordhni shumë dhe keni përjashtuar ndonjë çështje mjekësore, atëherë ka gjëra të vogla që mund të bëni për të zvogëluar sasinë e gazit që prodhoni, sipas Web MD. Mund të hani më ngadalë dhe të shmangni pije të gazuara e ëmbëlsues artificialë. Kufizoni qumështin dhe bëni shumë stërvitje. Nëse mendoni se pordha jote është e shëndetshme, atëherë shrytëzoje atë, pordh sa herë t’vjen. Kalimi i gazit është një shenjë e madhe që sistemi juaj i tretjes është duke punuar siç duhet.