E hënë, 6 Korrik, 2020

Shqiptarët “braktisin” Gjermaninë, ja shteti i ri

Duhet të lexoni

MSH: Rriten ndjeshëm rastet e reja me Covid, 25 të infektuar në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar së fundmi se në 24 orët e fundit janë testuar 173 qytetarë të dyshuar...

Paralajmëron shkenctarja kineze nga Wuhan: Do të ketë shpërthime të tjera virusesh!

Një shkenctare kineze e cila pak muaj më parë jehoi në të gjithë botën, paralajmëron se koronavirusi është vetëm...

COVID-19 drejt largimit nga Italia, 92 viktima në 24 orë

Në 24 orët e fundit në Itali janë regjistruar 92 viktima e 300 raste pozitive më shumë. Numri i pacientëve...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Që prej nëntorit të kaluar, numri i shqiptarëve që kërkojnë azil në Francë ka tejkaluar numrin e shqiptarëve që kërkojnë azil në Gjermani, duke bërë që autoritetet franceze t’i bëjnë thirrje Shqipërisë ta ndalë këtë fluks.

Shqiptarët gjithnjë e më shumë e shohin Francën si destinacionin e tyre të preferuar për të kërkuar azil në një kohë ku destinacioni i tyre i parë i zgjedhur, Gjermania, duket e vendosur të refuzojë pothuajse çdo kërkesë që vjen nga shtetasit shqiptarë.

Të dhënat më të fundit të Eurostat tregojnë se gjatë vitit 2017, Franca kishte numrin më të lartë të kërkesave për azil nga ana e shqiptarëve. Vetëm në janar, 1,030 shqiptarë kërkuan azil në Francë, ndërsa në shkurt numri ishte 880, në mars 1,200 dhe në prill 1,170.

Shifrat janë pothuajse dy herë më të larta sesa numri i kërkesave të shqiptarëve për azil në Gjermani. Nga janari deri në qershor 2017, rreth 500 shqiptarë në muaj kërkuan azil atje, por shumica janë refuzuar.

Që nga nëntori, për herë të parë, numri i shqiptarëve që kërkojnë azil në Francë e ka tejkaluar numrin për Gjermaninë.

Riatdhesimet e përsëritura të shqiptarëve nga Gjermania mund t’i kenë motivuar shqiptarët që të kërkojnë destinacione të tjera ku ata besojnë se shanset e tyre janë më të mira.

Megjithatë, mundësitë që shqiptarët të marrin azil në Francë tani janë shumë të vogla. Kjo u theksua gjatë një takimi më 27 korrik midis ministrit të jashtëm shqiptar Ditmir Bushati dhe ministrit të brendshëm francez Gerard Collomb.

Dy ministrat diskutuan një plan të përbashkët për të frenuar fluksin e azilkërkuesve në Francë brenda tre muajve të ardhshëm.

“Ne jemi përgjegjës për lirinë dhe përgjegjësitë që vijnë me lëvizjen e lirë në zonën e Shengenit dhe jemi të detyruar të mos tolerojmë kërkesa abuzive për azil,” tha Bushati.
Një nga masat e përbashkëta të planifikuara është vendosja e oficerëve francezë në Shqipëri për të kryer operacione bashkë me policinë kufitare shqiptare.

Ndërkohë, më 26 qershor 31 shqiptarë u riatdhesuan nga Franca dhe Belgjika në Tiranë. Aida Hajnaj, drejtoreshë e kufirit dhe migracionit, tha se shqiptarët duhet ta kenë të qartë se mundësitë për të fituar azil në Francë janë pothuajse zero.

Gjatë vitit 2015 dhe 2016, autoritetet gjermane u përballën me një fluks të madh azilkërkuesish që vinin nga Shqipëria. Vetëm gjatë vitit 2016, rreth 50,000 shqiptarë kërkuan azil në Gjermani, shumica e të cilëve i largoheshin varfërisë dhe mungesës së një pune në atdheun e tyre. /Birn/Shqiperia Ime

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Entela Binjaku: “Darlin dhe shoqet”, vajzat fierake shkëlqejnë në garën skenike

Nga Entela Binjaku Në një shfaqje plot ngjyra dhe gjallëri, në qiellin e hapur të Amfiteatrit të Parkut të “Liqenit...

LAJMI I FUNDIT/ Humb jetën një tjetër mjek si pasojë e Covid-19

Ka humbur jetën si pasojë e Covid-19 një tjetër mjek në vend. Ministria e Shëndetësisë ka dhënë lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta këtë...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të shekullit të kaluar. Ishte fat...

Ish-zëdhënësja e Berishës publikon fotot e ditëlindjes së saj, Erla Mëhilli më e bukur se kurrë

Erla Mëhilli, zëdhënësja e ish kryeministrit Sali Berisha, njihet si një nga politikanet më të bukura shqiptare. Ajo ka festuar ditën e djeshme ditëlindjen,...

LAJM I HIDHUR/ Ndërron jetë mjeku i QSUT nga Covid-19

Ka ndërruar jetë mjeku Hematologjisë në QSUT, Arjan Pushi i cili u fut në intubim pasditen e djeshme. Mjeku rreth 56 vjeç nuk kishte...

Më shumë artikuj të ngjajshëm