E hënë, 6 Korrik, 2020

Votohet kreu i Kuvendit, i hapet rrugë krijimit të qeverisë PANserbe

Duhet të lexoni

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të...

Akuzat ndaj Thaçit dhe Veselit, Rama viziton sot Kosovën

Kryeministri Rama do të zhvillojë ditën e sotme në Kosovë një sërë takimesh. Këto takime do të vijnë pas...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Në Kuvendin e Republikës së Kosovës sot është votuar Kadri Veseli si kryetar i Kuvendit i cili ka marrë 62 vota.

Sipas asaj që Kryetari Kadri Veseli, ish udhëheqës i SHIK-ut tha në fjalimin e parë nga karriga e kryesuesit të Kuvendit, tha se qeveria do te votohet të shtunen.

Kryetari i Kuvendit dhe të shtunën qeveria do të aprovohet nga Beogradi pasi që zgjedhen me votat e Listës Srpska, formacion ky politik i dirigjuar nga qeveria e Serbisë.

Është hera e parë pas luftës më 1999 që në Kosovë shqiptarët në pushtet janë minoritar dhe të gjitha vendimet varen nga Qeveria e Serbisë.

Çka është edhe më e çuditshme, kësaj radhe Lista Srpska, pra Qeveria e Serbisë përkrah ‘krahun e luftës’ në Kosovë!

Në seancën e sotme janë zgjedhur edhe nënkryetarët e Kuvendit të Kosovës që janë Aida Dërguti nga partia më e madhe në Kosovë Lëvizja Vetëvendosje, Kujtim Shala nga koalicioni LA (Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Alternativa), dhe ”inventari” i Kuvendit Xhavit Haliti nga koalicioni PANA (Partia Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovë)./Gazeta Ora

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Entela Binjaku: “Darlin dhe shoqet”, vajzat fierake shkëlqejnë në garën skenike

Nga Entela Binjaku Në një shfaqje plot ngjyra dhe gjallëri, në qiellin e hapur të Amfiteatrit të Parkut të “Liqenit...

LAJMI I FUNDIT/ Humb jetën një tjetër mjek si pasojë e Covid-19

Ka humbur jetën si pasojë e Covid-19 një tjetër mjek në vend. Ministria e Shëndetësisë ka dhënë lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta këtë...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të shekullit të kaluar. Ishte fat...

Ish-zëdhënësja e Berishës publikon fotot e ditëlindjes së saj, Erla Mëhilli më e bukur se kurrë

Erla Mëhilli, zëdhënësja e ish kryeministrit Sali Berisha, njihet si një nga politikanet më të bukura shqiptare. Ajo ka festuar ditën e djeshme ditëlindjen,...

LAJM I HIDHUR/ Ndërron jetë mjeku i QSUT nga Covid-19

Ka ndërruar jetë mjeku Hematologjisë në QSUT, Arjan Pushi i cili u fut në intubim pasditen e djeshme. Mjeku rreth 56 vjeç nuk kishte...

Më shumë artikuj të ngjajshëm