E martë, 4 Gusht, 2020

Gjërat e çuditshme që mund të bëjnë pemët

Duhet të lexoni

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Mirënjohja për dr.Kominin dhe 17 ditët e ankthit të familjes së prekur nga Covid 19

Nga Marjon Gorica Sot jam kontaktuar nga një mik i imi, me të cilin prej pak kohësh nuk kam pasur...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Një studim i Universitetit të Torontos Scarborough, ka konfirmuar kohët e fundit se pemët kanë një kujtesë të lidhur në rrënjët e tyre.

Me fjalë të tjera, nëse një pemë ka “lindur” dhe është rritur në një vend të përcaktuar, mund të reagojë në një mënyrë të vendosur ndaj agjentëve të jashtëm, në bazë të “përvojave personale”.

Mund të krijojnë plehun e tyre

Natyra është vërtet fenomenale. Prerja e një peme, ndryshe nga ç’mendohet, nuk është e mjaftueshme për ta vrarë atë: pjesa e mbetur e trungut, thith azotin në ajër dhe e shpërndan në zonën përreth. Pra jo të gjitha bimët janë në gjendje që ta bëjnë këtë.

Mund të “vetëvriten” prej punës së tepërt

Me sa duket pemët dhe njerëzit nuk janë edhe aq të ndryshëm mes tyre. Kohë më parë, disa turistë zbuluan një pemë gjigante në Madagaskar, rreth 18 metra të lartë dhe me një diametër pesë herë më të madh se kaq. Duke qenë kaq e madhe, sigurisht asaj i duhej edhe një punë e madhe vetjake për t’u mbajtur. Për këtë fakt edhe “vdiq”, u tha.

“Punësojnë truproja” për t’u mbrojtur nga grabitqarët

Edhe pemët dinë të mbrohen. Duket se ato punësojnë “truproja” për ta realizuar këtë gjë. Përgjithësisht ato mbulohen me parazitë, të cilët i mbajnë larg grabitqarët. Ndërkohë që vetë parazitët i “paguajnë” duke i furnizuar me ushqyes esencialë për jetën e tyre.

Janë krijesat më jetëgjata të planetit

Nëse gjenden në një ambient me kushte të favorshme, pemët mund të jetojnë vërtet shumë gjatë. Për shembull, në Zvicër ekziston një pemë shumë antike, që hamendësohet se ekziston që nga epoka e akullnajave. Ndërsa në Sicili gjendet pema e gështenjës më antike e botës. Ajo është plot 4000-vjeçare. Por aspekti i trishtë në këtë drejtim është fakti se në qytet ato jetojnë mesatarisht vetëm 13 vjet.

Marrin zjarr

Disa pemë, si për shembull eukaliptet, kanë një aftësi vërtet të veçantë: marrin flakë. Ato mund të marrin flakë papritmas, duke krijuar një zjarr të madh dhe vdekjeprurës. Por nuk mbaron këtu. Pas zjarrit të eukalipteve të mëdha, lindin filiza të rinj të tyre, të cilët rriten pa asnjë problem.

Shpërthejnë

Gjithashtu pemët edhe mund të shpërthejnë. Disa prej tyre janë një armë e vërtetë vdekjeprurëse. Si për shembull Hura Crepitans, e njohur ndryshe edhe si “pema dinamit”. Veçantia e saj është se mund të jetë totalisht helmuese dhe e mbuluar me gjemba të mëdhenj. Kur “shpërthen”, ajo mund t’i dërgojë farat e saj deri në 40 metra larg.

Komunikojnë dhe flasin mes tyre

Pemët komunikojnë përmes rrënjëve, falë një “kërpudhe simbiotike” të veçantë. Me anë të këtij sistemi, pemët mund të shkëmbejnë ushqyes në bazë të nevojave të tyre për ushqim./24ore

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Ndërron jetë si pasojë e Covid mjeku i njohur i Tropojës

Burime për mediat bëjnë me dije se mjeku i njohur, Anibal Byberaj ka ndërruar jetë mbrëmjen e së dielës nga Covid-19. Pneumologu ishte paraqitur një ditë...

Urimi i veçantë i Spiropalit për festën e Kurban Bajramit: Lutem për të sëmurët dhe familjarët e tyre

Besimtarët myslimanë në Shqipëri dhe në të gjithë botën kremtojnë sot Festën e Kurban Bajramit. Krahas figurave politike që kanë uruar besimtarët myslimanë në këtë...

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar një vëmendje shumë më të...

Më shumë artikuj të ngjajshëm