E enjte, 24 Shtator, 2020

Planeti që rrëzon teorinë e formimit të planeteve

Duhet të lexoni

Si në përralla, Mark Frroku bën propozimin e veçantë për Rudinën

Në një mjedis tepër të veçantë dhe i kujdesur në detaje, biznesmeni Mark Frroku i ka propozuar Rudina Dembacajt. Këtë...

Një vend vakant në Gjykatën Kushtetuese, Kuvendi shpall kriteret

Kuvendi i Shqipërisë rishpall hapjen e procedurës së aplikimit për vendin vakant për një anëtar të Gjykatës Kushtetuese, me...

Klevi Pojana: Më 25 prill të ngrejmë një sistem të ri të mbështetur mbi vlera dhe në qendër të së cilit të jetë qytetari...

Me anë të një shkrimi në ‘Facebook’, i shoqëruar dhe me një video në lidhje me aktivitetin e tij...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Teoria kryesore e formimit të sistemeve diellore është vënë në pikëpyetje të madhe pas zbulimit të fundit të observatorit ESO Paranal në Kili.

Teleskopi gjigant i vendosur në vendin e Amerikës Latine ka kapur planetin e quajtur HIP 65426b. Ky planet ka një rreze 1.5 herë më të madhe se Jupiteri dhe një masë 6 deri në 9 herë po më të madhe.

Sipas astronomëve që kanë bërë zbulimin, ajo që vendos në dyshime teorinë kryesore të formimit të planeteve dhe të sistemeve diellore është fakti se rreth këtij planeti gjigant nuk ekziston ai që quhet “brezi i pluhurit kozmik”.

Shkencëtarët besojnë se në fazat fillestare të formimit të planeteve, ky brez orbiton vazhdimisht përreth tyre deri në momentin që përthithet gradualisht nga fusha gravitacionale dhe bëhet një trup me vetë planetin.

Një tjetër fakt që ka lënë shkencëtarët pa përgjigjje është ai se dielli në këtë sistem rrotullohet me një shpejtësi marramendëse rreth vetes, plot 150 herë më shpejt sesa dielli ynë.

Astronomët thonë se nuk mund ta shpjegojnë këtë për momentin, por një teori është fakti se ky rrotullim i furishëm mund t’i atribuohet fushës gravitacionale të planetit HIP65426b.

SPHERE – HIP65426b ndodhet 365 vite dritë larg nga sistemi ynë diellor.

Zbulimi është publikuar në revistën “Astronomy and Astrophysics”./24ore

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Si në përralla, Mark Frroku bën propozimin e veçantë për Rudinën

Në një mjedis tepër të veçantë dhe i kujdesur në detaje, biznesmeni Mark Frroku i ka propozuar Rudina Dembacajt. Këtë...

Një vend vakant në Gjykatën Kushtetuese, Kuvendi shpall kriteret

Kuvendi i Shqipërisë rishpall hapjen e procedurës së aplikimit për vendin vakant për një anëtar të Gjykatës Kushtetuese, me qëllim plotësimin e “vakancës së...

Klevi Pojana: Më 25 prill të ngrejmë një sistem të ri të mbështetur mbi vlera dhe në qendër të së cilit të jetë qytetari...

Me anë të një shkrimi në ‘Facebook’, i shoqëruar dhe me një video në lidhje me aktivitetin e tij politik në njësinë 8,  nënkryetari...

Covid 19/ Bie numri i të infektuarëve, 3 persona ndërrojnë jetë

Rënie e lehtë e numrit të personave të prekur nga COVID-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë deklaroi sot se janë 121 raste të reja...

Veliaj në njësinë 7: Transformimi në rrugën ‘Artan Lenja’, premtim i mbajtur për banorët!

Paraditen e sotme kryetari i Bashkisë Tiranë Erion Veliaj, ka qënë në një inspektim në njësinë nr.7, ku ka parë nga afër investimin e...

Më shumë artikuj të ngjajshëm