E mërkurë, 12 Gusht, 2020

Pse Hitleri nuk e pushtoi Zvicren?

Duhet të lexoni

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Zvicra nga Lufta e Dytë Botërore doli e pa pushtuar, por jo edhe e paprekur, ajo mbijetoi si e lirë, vend demokratik në Evropë e cila është dridhur në çizmen naziste, por edhe ka bashkëpunuar me Rajhun e Tretë.

Ilustrimi

Është e saktë se Zvicra ka ruajtur miliarda dollarë në arë të cilën nazistët e kanë marrë nga viktimat e Holokaustit, por nuk duhet lehtë të vlerësohet se marionetë naziste, Gjermania për pak madje edhe do t’i kryente invazion Zvicrës, shkruan Neneshenal interest.

Zvicra ka një sistem të keq politik dhe njerëz të varfër” – i është ankuar Musolini Hitlerit në qershor të vitit 1941.

Pas humbjes së Francës në verën e vitit 1940, që Rajhu i Tretë e ka bërë fuqi dominante në Evropën Perëndimore, gjermanët kanë planifikuar ta përulin edhe Zvicrën.

Operacioni Tanenbaum duhej t’i kyçë trupat gjermane nga Franca, Gjermania dhe Austria, derisa italianët do të vepronin nga jugu.

Për vend prej vetëm katër milionë banorë, zviceranët kanë pasur ushtri impresive prej rreth 850.000 njerëz. Gjithashtu, Zvicra është vend malor, që do të thotë se tanket gjermane në territorin e saj nuk do të ishin do dobishme.

Zvicra pas luftës ka pohuar se vetëm Hitleri e ka penguar për ta sulmuar dhe fitojë, ka qenë fakti se ka pasur shumë njerëz të armatosur. Megjithatë, nuk ka shumë gjasa.

Nazistët veçmë e kishin pushtuar Francën, ushtria e të cilit ishte e vlefshme për një nga më të mirë në Evropë edhe atë vetëm për gjashtë javë. Zvicra do të kundërshtohej, në fakt policia kombëtare pa tanke, artileri dhe aeroplanë.

Arsyeja e vetme pse nuk nazistët nuk e kanë pushtuar Zvicrën është ndoshta që Hitleri i ka konsideruar si gjermanë (ajo ndërkaq nuk e ka ndaluar ta pushtojë Austrinë).

Është me siguri se atë e ka penguar pushtimi i Rusisë, edhe pse gjermanët edhe më tej kanë mbledhur mjete ta pushtojnë Ballkanin në pranverën e vitit 1941, ndoshta Zvicra thjesht ka qenë ndërmjetës shumë i dobishëm mes nazistëve dhe ekonominë botërore.

Në çdo rast, ka hyrë në luftë dhe nga ajo ka dalë si vend i lirë./24ore

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

U tha se po bëhej ndërtim pa leje në plazh, gazetari publikon Fake News: “Verifikoni lajmet që publikoni!”

Ditën e sotme në media qarkulloi një lajm se një ndërtim pa leje po ngrihej në një nga plazhet...

Zgjedhjet e 2021-shit/ Erion Veliaj, ai që ka në dorë betejën e PS-së

Nga Roland Qafoku Në fushatën e vitit 2021 epiqendra do të jetë kryeqyteti, jo vetëm nga numri i lartë i deputetëve që nxjerr, 35 të...

Del para Gjykatës 44 vjeçari që therri nënën e tij: Nuk pendohem, më bëri magji!

Është vendosur nga Gjykata masa e arrestit ndaj 44-vjeçarit Olsi Çekiçi, i cili theri nënën e tij 70-vjeçare. Katër ditë pas ngjarjes makabër, 44-vjeçari ëshë...

LAJMI I FUNDIT/ Ulen shifrat e humbjeve nga Covid në Shqipëri, por…

Në 24 orët e fundit në vend, u shënua 1 viktimë si pasojë e Covid-19. Ndërkohë, u realizuar 506 teste, dhe u konfuirmuan 125...

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e parë interaktiv virtual me Kryeministrin...

Më shumë artikuj të ngjajshëm