E mërkurë, 8 Korrik, 2020

Gjermania konfirmon një lajm gjigant për Kosovën

Duhet të lexoni

Nisin fluturimet e para, nga 15 qershori me Austrinë dhe më pas me Turqinë

Pavarësisht se këtë verë po kërkohet që pushimet të bëhen Brenda vendit, operatorët I kanë sytë nga turistët e...

Shkalla e papunësisë në Kosovë shënon uljen rekorde që nga lufta e 1999 – sot është 24.1%

Ministri i Financave dhe Transfereve në Qeverinë e Republikës së Kosovës Besnik Bislimi, ka shkruar në profilin e tij...

Në Qendrën Korrektuese për Femra në Lipjan ka filluar prodhimi i maskave kirurgjikale

Në kuadër të implementimit të Planit Operativ “Corona Virus” ,me qëllim të mbrojtjes së të burgosurve dhe të punonjësve...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Janë 13 milionë euro të ndihmës më të Qeverisë gjermane për Kosovën, ndihma këto që do të ndihmojnë në zhvillimin e projekteve të ndryshme e që kanë të bëjnë kryesisht me personat kosovar të kthyer nga migracioni.

Nga kjo ndihmë mund të zhvillohen projekte në arsim, rini dhe punësim, prioritete këto të shpallura edhe nga qeveria e Kosovës. Kështu thanë ambasadori gjerman në Kosovë, Christian Heldt dhe ministri i Financave i qeverisë së Kosovës Bedri Hamza, gjatë nënshkrimit të marrëveshjes ndërmjet dy shteteve që përfshinë edhe ndihmën e fundit prej afro 13 milionëve.

“Nënshkrimi i marrëveshjeve të arritura ditëve të fundit mes dy qeverive ka rëndësi shumë të madhe për zhvillimin ekonomik. Gjermania e ka mbështetur vazhdimisht Kosovën dhe kjo ndihmë do të vazhdojë në shumë aspekte, me theks të veçantë në fushën e arsimit që rrjedhimisht në të ardhmen të rriten mundësitë për punësim”, u shpreh ambasadori gjerman Heldt.

Mbështetja financiare në volumin 13 milionë Eurove është ndihmë nga taksapaguesit gjermanë, tha ministri i financave në qeverinë e Kosovës, Bedri Hamza, duke theksuar se ndihma e Gjermanisë për Kosovën në rrafshin financiar dhe teknik do të ndihmojë në rrugën drejt integrimit sa më të shpejt të Kosovës në BE.

Dy ditë më parë edhe organizata gjermane GIZ paraqiti një projekt të quajtur “YES”, që do të ndihmojë në ngritjen dhe rritjen e aftësive të të rinjve kosovar që ta kenë më të lehtë të gjejnë punë në tregun e brendshëm, por edhe në atë të jashtëm.

Shumë organizata gjermane ndihmojnë me projekte të ndryshme në Kosovë, përfshirë këtu edhe Qendrën Gjermane të Informimit për Migrim, Aftësim Profesional dhe Karrierë (DIMAK), zyrë kjo e cila ka tri vjet që ushtron aktivitetin e saj në Kosovë.

Zyra e DIMAK ofron informata dhe këshillime rreth kushteve për migrim legal në Gjermani, mundësitë për arsim dhe aftësim profesional në Gjermani dhe mundësive për praktikë në Kosovë dhe Gjermani. Gjermania është një ndër donatorët më të mëdhenj pas luftës në Kosovë me një volum që kap shifrën e rreth 500 milion Euro ndihma, në projekte të ndryshme, që nga infrastruktura, sektori i energjisë dhe ujërave, programe për edukim, aftësim profesional e deri tek ndihmat konkrete për të riatdhesuarit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Durrës/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave 9 dhe 13 vjeç

Është arrestuar një 56-vjeçar nga policia e Durrësit, pasi akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy të...

Ç’po ndodh në Infektiv? Mjeku i bën thirrje kolegëve: “Keni harruar betimin e Hipokratit!”

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka përcjellë mëngjesin e sotëm një mesazh për kolegët e tij mjekë. Ai thotë se ata kanë harruar “Betimin...

Petro Koçi: Kombinati së shpejti një pol modern i kryeqytetit

Marjon Gorica/ Gazeta Ora Kryetari i sapo zgjedhur i PS për njësinë nr.6, Petro Koçi, e ka komentuar projektin e planit të rindërtimit për kombinatin...

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin Qershor 2020, Lëvizja Vetëvendosje do...

Entela Binjaku: “Darlin dhe shoqet”, vajzat fierake shkëlqejnë në garën skenike

Nga Entela Binjaku Në një shfaqje plot ngjyra dhe gjallëri, në qiellin e hapur të Amfiteatrit të Parkut të “Liqenit Artificial” të Tiranës është mbajtur...

Më shumë artikuj të ngjajshëm