Shpallje

Brenda një jave kryeministri Edi Rama është përballur me dy protesta qytetare në dy qytete të ndryshme, Shkodër dhe Pogradec.

Në të dy rastet Rama ndodhej në këto qytete për zhvillimin e mbledhjeve të qeverisë, ndërsa qytetarët e kanë pritur me pankarta “Rama ik”, “Qeveria e drogës”, “Qeveria e krimit”, etj.

Si në Shkodër ashtu edhe në Pogradec, janë protestat e para që Rama përballet që nga momenti i publikimit të skandalit Tahiri, i cili ndodhet nën hetim nga Prokuroria e Krimeve të Rënda për lidhje me trafikantë të drogës.

Protestat janë mbështetur nga deputetë apo struktura vendore të PD-së, por ato mund të jenë sinjale për nisjen e një vale protestash në të gjithë vendin.

Kreu demokrat Lulzim Basha në deklarime publike ka paralajmëruar disa herë Kryeministrin Rama se do të përballet me qytetarët, por deri më tani nga PD nuk është ndërmarrë asnjë protestë.

Mesa duket strategjia e zgjedhur është ajo e organizimit apo e mbështetjes përmes strukturave lokale të disa protestave në qytetet ku Rama zhvillon mbledhje qeverie apo aktivitete të ndryshme, që mund të pasohen nga protesta masive në Tiranë./GazetaObserver.com