E mërkurë, 8 Korrik, 2020

19 Ndërtesat më të mahnitshme në botë, sipas arkitektëve

Duhet të lexoni

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Tempulli i qytetit të ndaluar në Pekin, Kinë.

Ashtu si pikturat dhe skulpturat, ndërtesat mund të jenë vepra të bukura të artit.

Ne Kemi pyetur arkitektët që të na tregojnë një ndërtesë që është një ndërrues i lojës për projektimin e ndërtesës, i frymëzonte ata të bëheshin arkitektë, ose që thjesht gjetën mahnitëse.

Këtu janë 19 nga ndërtesat më të mahnitshme në botë, sipas njerëzve që i ndërtuan për jetesë.

Parthenoni në Athinë, Greqi.

Arkitektët e Parthenonit: Phidias, Callicrates, dhe Ictinus

“Është e rëndësishme forma me e bukur arkitektonike,” thotë Tara Imani. “Kolonat e Korintit, përdorimi i entasis [kurbë të vogëla në kolona] për t’u siguruar që shtyllat nuk dukeshin të holla nga distanca … vendosja në një kodër – kjo na dha ABC-të tona fillestare të arkitekturës që vazhdojmë të përpiqemi për të përdorur dhe përmirësuar sot. ”

Imani është arkitekti themelues i Tara Imani Designs.

Kongresi Kombëtar i Brazilit në Brazilia.

Kongresi Kombëtar i arkitektit të Brazilit: Oscar Niemeyer

“Në vitin 1974, babai im, një shkencëtar, mori familjen tonë për të parë qytetin e ri të Brasilisë, që kapi imagjinatën e botës”, thotë Julia Donoho. “Planifikuar në formën e një aeroplani, Corbusian [stili arkitektonik modern i Le Corbusier] strehoi krahët si pupla, trupi ishte i mbushur me ambasada, ndërtesa qeveritare, institucione kulturore dhe një shtëpi të Perëndisë”.

Donoho është udhëheqësi kryesor i projektit në Equinox Design and Development

Muzeu i Artit São Paulo në Sao Paulo, Brazil.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Durrës/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave 9 dhe 13 vjeç

Është arrestuar një 56-vjeçar nga policia e Durrësit, pasi akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy të...

Ç’po ndodh në Infektiv? Mjeku i bën thirrje kolegëve: “Keni harruar betimin e Hipokratit!”

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka përcjellë mëngjesin e sotëm një mesazh për kolegët e tij mjekë. Ai thotë se ata kanë harruar “Betimin...

Petro Koçi: Kombinati së shpejti një pol modern i kryeqytetit

Marjon Gorica/ Gazeta Ora Kryetari i sapo zgjedhur i PS për njësinë nr.6, Petro Koçi, e ka komentuar projektin e planit të rindërtimit për kombinatin...

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin Qershor 2020, Lëvizja Vetëvendosje do...

Entela Binjaku: “Darlin dhe shoqet”, vajzat fierake shkëlqejnë në garën skenike

Nga Entela Binjaku Në një shfaqje plot ngjyra dhe gjallëri, në qiellin e hapur të Amfiteatrit të Parkut të “Liqenit Artificial” të Tiranës është mbajtur...

Më shumë artikuj të ngjajshëm