E hënë, 13 Korrik, 2020

Super prodhimi dhe eksporti në BE i mandarinave “Made in Albania”

Duhet të lexoni

Nisin fluturimet e para, nga 15 qershori me Austrinë dhe më pas me Turqinë

Pavarësisht se këtë verë po kërkohet që pushimet të bëhen Brenda vendit, operatorët I kanë sytë nga turistët e...

Shkalla e papunësisë në Kosovë shënon uljen rekorde që nga lufta e 1999 – sot është 24.1%

Ministri i Financave dhe Transfereve në Qeverinë e Republikës së Kosovës Besnik Bislimi, ka shkruar në profilin e tij...

Në Qendrën Korrektuese për Femra në Lipjan ka filluar prodhimi i maskave kirurgjikale

Në kuadër të implementimit të Planit Operativ “Corona Virus” ,me qëllim të mbrojtjes së të burgosurve dhe të punonjësve...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Prodhimi dhe eksporti i mandarinave sivjet, në Bashkinë e Konispoliti, ka shënuar shifra historike.

Vetëm në Konispol, 20 kilometra larg qytetit të Sarandës, në jug të vendit rekordi historik i prodhimit të mandarinës arriti në plot 20 mijë ton ose 30% më shumë se një vit më parë. Ndërsa bashkë me zonën e Xarrës e Mursisë prodhimi i përgjithshëm i agrumemes së “artë“ shkon deri në 40 mijë ton.

Kryetari i Bashkisë Sarandë Shuaip Beqiri thotë për ATSH se janë rreth 1 mijë fermerë që kanë mbjellë mbi 750 hektarë tokë me mandarina në Konispol, ndërsa synojmë të fusim në prodhim edhe 1.000 hektarë të tjerë për të shkuar 50.000 tonë prodhim në vit.

Sipas tij, super prodhimi i mandarinave jo vetëm që plotëson nevojat e tregut vendas me këtë produkt, por eksporti drejt tregjeve të BE-së po njeh zgjerim të hartës gjeografike.

“Ne eksportojmë në tregu rajonal, Kosovë, Maqedoni ndërsa kemi nisur këtë vit eksportet e mandarinave në Poloni, Çeki, Gjermani, Ukrainë dhe çmimi është mbajtur në një standard të mire”, thotë Beqiri.

Kjo zonë e “artë” për prodhimin e mandarinave ka potenciale zhvillimi edhe të mëtejshëm .

Për të evidentuar prodhimtarinë e zonës, në këtë fushë janë specialistë të mirëorganizuar për këtë problem. Ndërsa rritja e bashkëpunimit (kooperimit) mes kultivuesve po çon në rritjen e prodhimit cilësor të mandarinave.

Termi kooperativë ka emër të keq nga e kaluara, ama vetëm si bashkësi mund të përfitojnë më tepër nga skemat e mbështetjes financiare të qeverisë, grantet e BE-së dhe projektet e ndryshme.

Mandarinat, ofertë për punësim

Super prodhimi mandarinave jo vetëm që ka angazhuar në punësim mbi 1 mijë fermerë të zonës por ka çelur vende të reja pune në pozicion të përhershëm dhe më shumë akoma vende të reja punë sezonal, në pikun e prodhimit siç është aktualisht stina e dhjetorit.

Në zonën e Konispolit ka 3 pika grumbullimi, ndërkohë që një pjesë e konsiderueshme e mandarinës së Konispolit tashmë ka gjetur një shpërndarje mjaft të gjerë edhe në tregjet ndërkombëtare.

Synimi i fermerëve dhe drejtuesve vendorë tashmë ngelet shtrirja e prodhimit deri në 6 muaj, shtator-mars, duke kultivuar kultura që i përshtaten zonës së famshme për mandarina.

Ndërsa teknologjitë e linjat e reja të ambalazhimit që po implementojnë fermerët në këtë biznes, synojnë të shtojnë standardet dhe eksportet e mandarinave “made in Albania” në tregjet ndërkombëtare.

Qeveria dhe USAID mbështetje industrisë së agrumeve

Qeveria po rrit mbështetjen dhe vëmendjen ndaj bizneseve që eksplorojnë zhvillimin e potencialeve dhe resurseve që ka vendi, me kontribut në zhvillimin e vendit dhe që gjenerojnë të ardhuara për ekonominë shqiptare. Përmes skemave mbështetëse financiare dhe lehtësirave fiskale qeveria po asiston zhvillimin e

Në bashkëpunim edhe me institucionet ndërkombëtare që nga viti 2007, programe të ndryshme të qeverisë amerikane kanë ndihmuar nën sektorin e agrumeve për të rritur vendet e punës, zvogëlimin e mbështetjes ndaj importeve dhe rritjen e eksporteve.

Sot, me mbështetjen e USAID-it, ferma KOTE në Konispol ka fituar certifikatën GlobalGAP pas inspektimeve nga CERES German Certification Company, e cila i ka mundësuar kompanisë që tani të depërtojë në tregjet e reja të BE-së.

Image

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Dieta liberale e Shpendit III (DLS III)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan:...

Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan: Dr. Shpend Pula Te nderuar, po...

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan: Dr. Shpend Pula Qellimi i shkrimit...

KRUJË/ Arrestohen 4 të rinj, shfrytëzuan seksualisht një 17-vjeçare dhe …

Policia e Krujës ka arrestuar 4 persona që ushtronin veprimtari kriminale në fushën e kultivimit të kanabisit dhe shfrytëzuan seksualisht një 17-vjeçare. Gjithashtu janë...

Petro Koçi: Përtej dallimeve partiake, të vazhdojmë procesin e aplikimit për dëmet e tërmetit

Kryetari i Partisë Socialiste, Njësia nr.6, Petro Koçi i ka bërë thirrje banorëve të Kombinatit të prekur nga dëmet e tërmetit të aplikojnë për...

Më shumë artikuj të ngjajshëm