Shpallje

Një mik i Florenc Beqirajt, 23-vjeçarit që u masakrua barbarisht për vdekje në burgjet franceze ka shokuar me dëshminë e tij tronditëse. Ai rrëfen si është njohur me shkodranin, i cili ndërroi jetë mbrëmjen e djeshme, ndërsa ngreh edhe një akuzë të fortë se kush janë sipas tij autorët e këtij krimi të rëndë.

Ja dëshmia e tij e plotë:

Me vllain tem Florencin jena taku ne paraburgim ne France ,kena nejt ne afer me dhoma ,un te dhoma nr 1, Florenci te dhoma nr 3 . 11 dite kam nejt me Florencin djal ari i qet i dhanun shum mas familjes, djal o zot zgjatja jeten , Vllain tem Ken tentu me myt te burgosurit Arab, Policia arabe ka mrojt arabt kriminela ,pse nuk i hap kamerat e siguris policia osé prokuroria ,

Te dhoma nr 3 dhoma e Florencit kamra i ka filmu se kush ka hy e dal prej asaj dhome osé ne at dhome qe ken gjet Florencin ne gjendje kritike per jeten , Policia dhe prokuroria te hapt kamerat e asaj date qe ka nodh ngjarja .

I ban ni pytje babs dhe te afermit e Florencit ,ta pys Policin se zotnis Ftoni Ken tentu mem myt dy her edhe mu te burgosurit Arab, Ministris jashtme ,ambasades shqiptare asht mja shkerdhy tan robt ku ti ken njerz kurva ,mfalni per shprehjen . Gezim Beqiraj ti drejtohet me ane te avokatit gjykates europiane Strasburgut, Zoti ju mallkoft gazete media ministra ambasator rrac muti .

Gzimi te pys Policin per mu zotni Ftoni . Albania ,un i kam qu ne Strasburg si shtet francez ,ju demostroj letren e gjygjit qe e kam ngjep un . i baj thirrje Familjes Florencit mas tbajn gabim me firmos ,Zoti e shpetoft Florencin ,Me Florencin kam besim se kena me nejt perqef nshkoderloce.