Shpallje

Xhenxhefili është kurë për shumë sëmundje, është ilaç që do t’ju japë energji dhe forcon imunitetin tuaj.

Për më shumë përfitime dhe përdorimin e duhur të kësaj bime, më poshtë janë dy receta për të përgatitur shurupin dhe çajin nga xhenxhefili, transmeton Klan Kosova.

Sirupi me xhenxhefil

Përbërësit:

Një lugë me rrënjë xhenxhefili të freskët

1 limon të freskët

5-6 karrota

1 mollë të qëruar

Përgatitja:

Shtoni ujë gjithë përbërësve bashkë dhe përzieni. Sirupi juaj natyral është gati!

Çaj me xhenxhefil

Përbërësit:

4 lugë xhenxhefil të freskët të grirë

2 gotë ujë

Gjysmë limoni

1-2 lugë mjaltë

Gjysmë luge shafran të Indisë

Përgatitja:

Xhenxhefilin e qëruar preni në pjesë të vogla dhe lëreni të zihet për të paktën 30 minuta.

Pasi të ftohet, shtoni mjaltin, limonin dhe shafranin./gazetaobserver.com