Shpallje

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur rreth rrëzimit të qeverisë së tij, për të cilën partitë opozitare, LDK dhe Vetëvendose, kanë paralajmëruar mocion mosbesimi.

Mirëpo, Haradinaj, siç duket nuk ndien rrezik nga partitë opozitare, mirëpo ai i frikësohet kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, ku thotë se vetëm ai mund ta rrëzojë qeverinë e tij, në të cilën edhe PDK-ja është partner qeverisës.

Krejt kjo pasiguri e Haradinajt për postin e tij, vjen pas largimit të partisë që e bëri kryeministër, Lista Serbe, që tash kjo qeveri nuk i ka 10 numra të saj.

Partitë opozitare, të cilat kanë paralajmëruar mocion, thonë për “Bota sot” se Haradinaj i ka parasysh ende paralajmërimet e tyre për rrëzimin e qeverisë, pavarësisht se edhe PDK- ja mund ta rrëzojë atë.