Shpallje

Gjiganti i rrjeteve sociale, Facebook, ka arritur një marrëveshje 200 milionë paundësh britanikë për të transmetuar ‘live’ ndeshjet e Premier League. Duke nisur që prej sezonit 2019-2020, Facebook do të transmetojë ndeshjet e kampionatit anglez në Tailandë, Vietnam, Camboxhia dhe Laos – shtete ku interesi për futbollin britanik është i jashtëzakonshëm.

Sipas “The Times”, rrjeti social më i madh në botë ka paguar 200 milionë për 380 ndeshjet e kampionatit britanik, duke mposhtur konkurrencën e “BeIN Sports” dhe “Fox Sports Asia”. Më herët, Facebook ka transmetuar ‘live’ ndeshje të kampionatit amerikan dhe kampionatit spanjoll, por marrëveshja për kampionatin britanik është më e madhja e arritur nga kompania deri më tani.