E hënë, 6 Korrik, 2020

Kaosi ynë, administrata jonë

Duhet të lexoni

LAJMI I FUNDIT/ Humb jetën një tjetër mjek si pasojë e Covid-19

Ka humbur jetën si pasojë e Covid-19 një tjetër mjek në vend. Ministria e Shëndetësisë ka dhënë lajmin e hidhur...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...

LAJM I HIDHUR/ Ndërron jetë mjeku i QSUT nga Covid-19

Ka ndërruar jetë mjeku Hematologjisë në QSUT, Arjan Pushi i cili u fut në intubim pasditen e djeshme. Mjeku...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Ben Andoni

Sa herë flitet për proceset integruese të Shqipërisë, menjëherë të përballen nga politikanët kate sloganesh suksesi dhe kërkesash të BE-së. Korrupsion, krimi, informalitet, klima e biznesit etj., mes tyre janë nga më të njohurat. Më pas vijojnë akuzat dhe politika ndërhyn për ta kthyer çdo gjë në interes të saj. Pozita për të treguar qasjet e saj shumë “të afërta” me Brukselin kurse opozita dështimet e kolegëve të tyre.

Në fakt, shtyrja e rekomandimit për hapjen e negociatave për anëtarësim nga Bashkimi Evropian nuk është aq shumë sukses sa paraqitet nga zyrtarët tanë. Për më tepër me mirëqënien. Ja ku është Turqia prej 30 vitesh.

Me pak fjalë, ky stad as nuk ka të bëjë fare me ndonjë përfitim të drejtpërdrejtë për ekonominë shqiptare.

Me plagët që mbart i gjithë organizimi ynë social-ekonomik, përparimi është duke u bërë me shumë vështirësi. Këtë e shikon sot në faktin se të gjithë reformat që bëhen dhe që shpallen për çdo vit e kanë të pamundur të frenojnë apo ta luftojnë krimin dhe korrupsionin dhe të ngrenë mirëqënien ekonomike në vend për të mos thënë që shpresa e gjeneratave dhe biznesit është e vrarë krejtësisht prej monopolizimit të gjithçkaje.

Dhe, në këtë hulli, administrata është struktura që ti ndjen realisht mekanizmin e një shteti aspak miqësor me qytetarët e vet, aqsa krejt dashamir me të pasurit. Dhe, nëse arroganca e saj janë proverbiale nga ana tjetër kapacitetet e saj, megjithë instrumentet që e ngrenë atë në qiell është ende shumë e prapambetur. Kur shton dhe katrahurën që ajo ka bërë me pronat, por edhe me mbivendosjet dyshe dhe treshe në shumë vende pune, ti kupton realisht vështirësinë që ndjek çdo gjë.

Prej vitesh, nga specialistë të ndryshëm përsëritet një fakt: duhet luftuar për përmirësimin e administratës, por kjo nuk ndodh në fakt. Ndërsa cilësitë e saj për të thithur përvojën e duhur dhe fondet e huaja lë shumë e shumë për të dëshiruar. Në një farë mënyre Shqipëria nuk plotëson dot standarde sepse nuk krijon sistemet e duhura të krahasimit dhe mbi të gjitha vuan ende në konceptin e saj për të krijuar si duhet institucionet e shtetit të së drejtës.

Për fat të keq, administrata jonë, qysh prej vitesh që s’mbahet mënd (i referohemi socializmit) është pjesë e rekrutimeve me bazë ngjyrimesh politike. Një problem i madh i demokracive të reja, ku kjo e Shqipërisë është vërtetë e dhimbshme për nivelin e prapambetur të vendit. Është një fenomen i lodhshëm dhe që nuk kurohet dot, paçka premtimeve dhe sloganeve të shumta, që na ofrohen sistematikisht nga politika. Administrata në mungesë të perspektivës së mirë ekonomike dhe gjetjes së mënyrave të uljes të papunësisë, mbetet ajo që është. E korruptueshme, e paaftë dhe arrogante, në pritje të ndryshimeve, që në fakt, nuk po e ndryshojnë aspak ose aq pak saqë nuk vlen fare. (Homos Albanicus).

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Entela Binjaku: “Darlin dhe shoqet”, vajzat fierake shkëlqejnë në garën skenike

Nga Entela Binjaku Në një shfaqje plot ngjyra dhe gjallëri, në qiellin e hapur të Amfiteatrit të Parkut të “Liqenit...

LAJMI I FUNDIT/ Humb jetën një tjetër mjek si pasojë e Covid-19

Ka humbur jetën si pasojë e Covid-19 një tjetër mjek në vend. Ministria e Shëndetësisë ka dhënë lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta këtë...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të shekullit të kaluar. Ishte fat...

Ish-zëdhënësja e Berishës publikon fotot e ditëlindjes së saj, Erla Mëhilli më e bukur se kurrë

Erla Mëhilli, zëdhënësja e ish kryeministrit Sali Berisha, njihet si një nga politikanet më të bukura shqiptare. Ajo ka festuar ditën e djeshme ditëlindjen,...

LAJM I HIDHUR/ Ndërron jetë mjeku i QSUT nga Covid-19

Ka ndërruar jetë mjeku Hematologjisë në QSUT, Arjan Pushi i cili u fut në intubim pasditen e djeshme. Mjeku rreth 56 vjeç nuk kishte...

Më shumë artikuj të ngjajshëm