E martë, 4 Gusht, 2020

Si pati moralin të flasi për ‘Ligjin e Rinisë’ një ministre që shkatërroi maturën shtetërore?

Duhet të lexoni

Urimi i veçantë i Spiropalit për festën e Kurban Bajramit: Lutem për të sëmurët dhe familjarët e tyre

Besimtarët myslimanë në Shqipëri dhe në të gjithë botën kremtojnë sot Festën e Kurban Bajramit. Krahas figurave politike që kanë...

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Dolën e mblodhën sot si gjithnjë nëpër tavolina e konferenca për të bërë qokat, e për t’i lënë gjërat pezull, ashtu sic kanë lënë cdo gjë.
Një ministri e cila ka lënë pas dore rinin dhe kauzat e tyre, një ministri e cila shkatërroi arsimin me procesin që ndoqi për maturën shtetërore, një ministri e cila degradoi arsimin e lartë.
Si cdo herë nuk tha asgjë në lidhje me atë cfarë të rinjtë shqiptar kanë nevojë realisht. Nuk u tha asnjë aktivitet i zhvilluar nga ministria dhe jo fonde të dhëna nga ministria për aktivitete, se po të marrim dhe pasqyrën e fondeve të dhëna për një pjesë të madhe të organizatave, aty ku drejtuesit po dalin pasanik e kuptojmë që gjithcka është dhënë për interesa të ngushta miqësore apo partiake.

Këtë nuk e them unë, por e thonë faktet e pasqyruara dhe monitoruara, ashtu sic ndodhi dhe me Bashkinë e Tiranës që fondet për biznese Start-Up ja dha aktivistëve të partisë në pushtet.
Duke i’u referuar monitorimit të pasqyruar nga një prej organizatave aktive në vend situata me të cilën u përballën maturantët e ashtu si u lanë ata, tregon qartazi dështimin e një institucioni i cili sot na flet për ‘Ligjin e Rinisë’.

Monitorimi i pasqyruar nga organizata Qendrësa Qytetare:

Nëpërmjet shtesës së pikës 10 në nenin 24 të rregullorës së Maturës Shtetërore, Ministrja e Arsimit vendosi që asnjë nxënës të mos ketë mundësi të kërkojë rivlerësim të tezës, duke besuar me symbyllur tek komisionet kolektive të korrigjimit të tezave.
Nëpërmjet VKM Nr. 216, datë 20.4.2018 është vendosur nota minimale 7 si kriter përjashtues për pranimin në 105 programe studimi në të gjitha universitetet publike dhe private, me arsyetimin se një pjesë e tyre do të zgjedhin në master mësuesinë. Ne e përshëndësim iniciativën për të rritur nivelin e mësuesisë, por jo në mënyrë kaq të papërgjegjshme sa të aplikohen standarte dualiste duke lejuar pranimin në inxhinieri, juridik apo ekonomik, që janë degët më të preferuara me mesatare përjashtuese 6 dhe duke vendosur barrierën e notës 7 për degë si kimia, biologjia apo historia që jo domosdoshmërisht mund të zgjedhesh masterin për mësuesi. Ky vendim do të sjellë pasoja të mëdha për maturantët, pasi më të mirët do të shkojnë te degët e preferuara ku pragu është mesatarja 6, ndërsa ata që mesatarja ju shkon deri tek 6.9 do të mbeten pa asnje program studimi.
Një kriter më i lartë i mesatares së studentëve që vazhdojnë për mësuesi mund të kërkohet në përfundim të programit bachelor ose në përfundim të masterit, ose kur studentët aplikojnë për tu licensuar si mësues. Në këtë mënryë shgamngim këtë padrejtësi që po u bëhet studentëve që nuk e kanë qëllim zgjedhjen e mësuesisë në master.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Ndërron jetë si pasojë e Covid mjeku i njohur i Tropojës

Burime për mediat bëjnë me dije se mjeku i njohur, Anibal Byberaj ka ndërruar jetë mbrëmjen e së dielës nga Covid-19. Pneumologu ishte paraqitur një ditë...

Urimi i veçantë i Spiropalit për festën e Kurban Bajramit: Lutem për të sëmurët dhe familjarët e tyre

Besimtarët myslimanë në Shqipëri dhe në të gjithë botën kremtojnë sot Festën e Kurban Bajramit. Krahas figurave politike që kanë uruar besimtarët myslimanë në këtë...

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar një vëmendje shumë më të...

Më shumë artikuj të ngjajshëm