E hënë, 13 Korrik, 2020

Trashëgimia dhe mbeturinat

Duhet të lexoni

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...

Akuzat ndaj Thaçit dhe Veselit, Rama viziton sot Kosovën

Kryeministri Rama do të zhvillojë ditën e sotme në Kosovë një sërë takimesh. Këto takime do të vijnë pas...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Shkruan: Gazmend Badivuku

Janë shumë faktorë që ndikojnë në zhvillimin e bizneseve në qytetet kosovare, duke fillu nga lokacioni, infrastruktura, parkingu, energjia, deri te ambienti dhe pastërtia. Të gjitha këto kushte paraqesin riskun dhe brengat e bizneseve që janë aktive në veprimtari si dhe projekteve të reja që do nisin në të ardhmën.

Fatkeqësisht edhe bizneset në qytetin e minatorëve, Mitrovicë, ballafaqohen me probleme të ngjajshme si qytetet tjera kosovare.

Ka kohë që në qendër të Mitrovicës pranë Hamamit të qytetit, i cili daton nga viti i largët 1860 dhe gëzon statusin ‘Objekt i Trashëgimisë së Kulturës’ dhe është nën mbrojtjen e institucionieve përkatëse janë të vendosur ca kontejnerët për mbeturina.

Këto kontejnerë e shëmtojnë këtë ambient ku gjendet ndërtesa e hamamit që është i vetmi i këti lloji në qytet. Kjo godinë aktualisht bën pjesë në top atrakcionin turistik për qytetarët mitrovicas si dhe vizitorëve të ndryshëm dhe mërgimtarëve që këto ditë vere i kalojnë në qytetin e tyre. Me fillimin e pushimeve verore ky vend është një nga më të frekuentuarit por për fat të keq kundërmimi nga kontejnerët, mbeturinat dhe qent’ endacak janë bërë kërcënim serioz për shetitorët dhe bizneset që veprojnë afër.

I mbetet kompetentëve që objektet që kosiderohen ‘Trashëgimi’ të mirëmbahen dhe dëshmojmë qytetari dhe kulturë, këtë e meritojnë qytetarët dhe Mitrovica.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Dieta liberale e Shpendit III (DLS III)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan:...

Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan: Dr. Shpend Pula Te nderuar, po...

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan: Dr. Shpend Pula Qellimi i shkrimit...

KRUJË/ Arrestohen 4 të rinj, shfrytëzuan seksualisht një 17-vjeçare dhe …

Policia e Krujës ka arrestuar 4 persona që ushtronin veprimtari kriminale në fushën e kultivimit të kanabisit dhe shfrytëzuan seksualisht një 17-vjeçare. Gjithashtu janë...

Petro Koçi: Përtej dallimeve partiake, të vazhdojmë procesin e aplikimit për dëmet e tërmetit

Kryetari i Partisë Socialiste, Njësia nr.6, Petro Koçi i ka bërë thirrje banorëve të Kombinatit të prekur nga dëmet e tërmetit të aplikojnë për...

Më shumë artikuj të ngjajshëm