E enjte, 2 Korrik, 2020

3 ditë zi kombëtare, Tsipras: E patreguar më parë, por asgjë dhe askush nuk do të mbetet pa ndihmën e shtetit

Duhet të lexoni

LAJM I HIDHUR/ Ndërron jetë mjeku i QSUT nga Covid-19

Ka ndërruar jetë mjeku Hematologjisë në QSUT, Arjan Pushi i cili u fut në intubim pasditen e djeshme. Mjeku...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të...

Akuzat ndaj Thaçit dhe Veselit, Rama viziton sot Kosovën

Kryeministri Rama do të zhvillojë ditën e sotme në Kosovë një sërë takimesh. Këto takime do të vijnë pas...

Athina po përballet me një nga rastet më të rrezikshme të zjarrit, që ka përfshirë lagje të tëra të kryeqytetit grek dhe ka djegur e shkatërruar shumë banesa.

Deri tani raportohen mbi 75 persona të vdekur, qindra të plagosur dhe po kaq të humbur, për të cilën nuk dihet asgjë ende.

Shumë vende të botës kanë shprehur solidaritertin dhe gatishmërinë e tyre për të ndihmuar Greqinë në përballimin e kësaj situate, ndërsa pak orë më parë ka reaguar edhe kryeministri Alexis Tsipras.

Ai ka njoftuar 3 ditë zie kombëtare për të humburit në tragjedi dhe ka bërë thirrje që njerëzit të mobilizohen e solidarizohen, për të përballuar këët moment “të patreguar më parë për Greqinë”.

Ja fjala e plotë e Alexis Tsipras:
Nuk ka fjalë për të përshkruar ndjenjat e të gjithëve ne, në momente të tilla. Vendi jeton një tragjedi të patreguar më parë, pasi janë humbur dhjetëra jetë njerëzish dhe kjo është e padurueshme për të gjithë. Më shumë për familjet që humbën të dashurit e tyre, por edhe për ata prej nesh që janë në pozita përgjegjësie.

Për ata që kuptojnë se nuk ka asgjë më të çmuar sesa jeta e njeriut. Sot Greqia është duke mbajtur zi dhe në kujtesën e atyre që kanë humbur jetën, shpallim një zi kombëtare tre-ditore. Por ne nuk duhet të lejojmë që zia të na mposhtë, për shkak se këto kohë orë luftarake, uniteti, guximi dhe mbi të gjitha solidariteti.

Sepse vetëm kështu, së bashku, mund të qëndrojmë kundër tragjedisë. Greqia po përjeton një test të madh. Tani është koha e mobilizimit dhe luftës. Lufta për të shpëtuar atë që mund të shpëtohet. Lufta për të mundur zjarrin. Gara për të gjetur të zhdukurit.

Mos mbaj zi për jetën tjetër dhe zbut dhimbjen e atyre që janë goditur. Me respekt absolut dhe mirënjohje të thellë për zjarrfikësit tanë, që po bëjnë një luftë heroike të pabesueshme, për shpëtuesit e EKAB dhe për burrat dhe gratë e Forcave të Armatosura, Rojat Bregdetare dhe policia që dje i shpëtuan qindra jetë njerëzish.

Me respekt të pamasë për mijëra vullnetarë që janë aktualisht të pranishëm në pjesën e përparme të fronit, dua të angazhohem se asgjë dhe askush nuk do të harrohet.

Asgjë dhe askush nuk do të lihet i pafuqishëm, pa ndihmën e shtetit, por mbi të gjitha, asgjë nuk do të mbetet pa përgjigje.

Së fundmi, dëshiroj të falënderoj ngrohtësisht të gjithë liderët e huaj që kanë shprehur solidaritetin e tyre dhe kanë ofruar ndihmë për të përballuar këtë moment. Greqia po kalon një nga momentet më të vështira. Me unitet dhe besim në forcat tona, ne do të qëndrojmë të pathyer.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ish-zëdhënësja e Berishës publikon fotot e ditëlindjes së saj, Erla Mëhilli më e bukur se kurrë

Erla Mëhilli, zëdhënësja e ish kryeministrit Sali Berisha, njihet si një nga politikanet më të bukura shqiptare. Ajo ka...

LAJM I HIDHUR/ Ndërron jetë mjeku i QSUT nga Covid-19

Ka ndërruar jetë mjeku Hematologjisë në QSUT, Arjan Pushi i cili u fut në intubim pasditen e djeshme. Mjeku rreth 56 vjeç nuk kishte...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të fundit. Kjo është java e...

Vrasja e Hekuran Billës: 26 vjeçarja del në gjykatë, rrëfen si u njoh me viktimën në Komunën e Parisit

Adiola Lakra doli sot në gjykatë për vlerësimin e masës së sigurisë, e akuzuar si bashkëpunëtore në vrasjen e Hekuran Billës. Prokuroria kërkon masën...

Akuzat ndaj Thaçit dhe Veselit, Rama viziton sot Kosovën

Kryeministri Rama do të zhvillojë ditën e sotme në Kosovë një sërë takimesh. Këto takime do të vijnë pas aktakuzave të Tribunalit të Hagës...

Më shumë artikuj të ngjajshëm