Shpallje

Vdes në moshën 66-vjeçare “shpëtimtari” i Fiat dhe Chrysler, Sergio Marchionne
Bota e motorave qan sipërmarësin e spikatur të lindur në qershorin e vitit 1952 në Chieti, gjeniun Marchionne.

Ish-administratori i përgjithshëm i kompanisë së automobilave “Fiat-Chrysler”, Sergio Marchionne, i cili ringjalli prodhuesit italianë dhe amerikanë të makinave ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën 66-vjeçare.

Shëndeti i tij kishte rënë pas komplikimeve nga kirurgjia e shpatullave dhe u zëvendësua si shefi i prodhuesit fundjavën e kaluar kur gjendja e tij u përkeqësua.

Udhëheqësi i kompanisë, John Elkann, pjesë e familjes Agnelli që zotëron Fiat, tha në një deklaratë të mërkurën, “Për fat të keq, ajo që kishim frikë ndodhi. Sergio Marchionne, ndërroi jetë”.

Marchionne bashkoi Fiat në 2004 dhe fitoi një reputacion për veprim të shpejtë, të ashpër, duke shkurtuar shtresat e menaxhimit dhe mbikëqyrjen e një kthimi në fitim dhe zgjerim të mëtejshëm global. Në vitin 2009, Fiat mori aksionet e para në firmën e falimentuar të SHBA Chrysler, përfundimisht duke përfunduar një blerje dhe bashkim në 2014 që do të krijonte prodhuesin e shtatë më të madh të makinave në botë.

Marchionne, i cili dallohej për nuhatjen e tij në industrinë e automobilave si dhe rregullimet e koorporatave, ishte drejtori i pestë i Fiat.

Ai udhëhoqi Fiat-in për më shumë se një dekadë, ndërsa është zëvendësuar nga britaniku Mike Manley.

Studioi në Kanada e kishte diploma në filozofi, ekonomi e jurisprudencë, si dhe master në administrim biznes. Në 2014-ën mori në dorë frenat e Ferrarit, ku do duhej të qëndronte deri në vitin 2021.

Pas vitit të parë mjaft të vështirë, duke ditur se sa e rëndësishme është një Ferrari në vendet e para të Formula 1, ai bëri një plan investimesh dhe riorganizmi të brendshëm të skuadrës nga Maranello.

Frytet u dhanë gjatë vitit 2017-të si fillim, e duken akoma më shumë gjatë këtij sezoni, ku italianët janë aktualisht kokë për kokë me Mercedes për titullin e konstruktorëve, si dhe atë të pilotëve me Sebastian Vettel.