E premte, 10 Korrik, 2020

“Çmendina e madhe”, e dyshes Rama-Veliaj

Duhet të lexoni

LAJMI I FUNDIT/ Rritet numri i rasteve të infektuara, kurba nuk njeh zbritje

Sërish numër i lartë rastesh me Covid-19 në Vend, ku gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 90 raste...

SKANDAL/ Infektohet me Covid punonjësja e kopshtit dhe e mbajnë të fshehtë, fëmijët të rrezikuar

Ditën e djeshme emisioni investigativ “BOOM” publikoi një skandal në kopshtin publik  ‘Katër Stinët’  ku një punonjëse  ka rezultuar me Covid-19 dhe pavarësisht...

Durrës/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave 9 dhe 13 vjeç

Është arrestuar një 56-vjeçar nga policia e Durrësit, pasi akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy të...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Deputetja e Partisë Demokratike Orjola Pampuri, me anë të një postimi në faqen e saj zyrtare ne Facebook ka reaguar në lidhje me materialet që promovohen mediatikisht nga kryeministri dhe kryetari i Bashkisë Tiranë, duke mos ekspozuar realitetin dhe gjendjen e vështirë në të cilën ndodhet Shqipëria.

Në postimin e saj deputetja Pampuri i kushton rëndësi gjendjes së mjerueshme të sistemi shëndetësor në vend, duke i’u referuar spitalit Psikiatrik.

Postimi i plotë:

Nese ne nje dite te vetme hesht, nuk degjon e lexon brockullat e lajmet e sajuara me porosi te kryeministrit apo me montazh te posacem te Velise, sigurisht do kthjellohesh dhe do te kuptosh ne te vertete realitetin e cmendur ku po jetojme. Jemi nje vend me popullsi te vogel por bema e fatkeqsi te medha.
Vetem brenda muajit gusht ndodhin 5 vetevrasje, nje shifer e frikshme, e nese shkon me tej shume prej ngjarjeve mbahen te fshehta e nuk deklarohen si vetevrasje, tentativat per vetevrasje gjithashtu jane nje incentive e rendesishme dhe fatkeqsisht rralle regjistrohen, dhe me e keqja eshte se raste te tilla nuk ndiqen apo nuk mbahen nen kontroll per te shmangur perseritjen.
Personat me probleme te shendetit mendor enden neper rruge, kjo shpesh, sepse familja nuk mund te perballoje rezistencen e sjelljeve patologjike te tyre. Por pyet njeri ne kete shtet sa te rrezikshem jane ata per komunitetin, sigurisht jo te gjithe, por ne varesi te patologjise mendore, disa prej tyre mund te perbejne risk teper te madh. E vetmja gje per te cilen ka folur ministrja e shendetesise persa i perket kesaj ceshtjeje jane 4 qendrat komunitare, te cilat nuk u restauruan e pervec mjekeve e psikologeve te cilet kryejne detyren me profesionalizem, por me kushte te veshtira nuk ka permendur asgje tjeter.
OBSH ka deklaruar qe ne vitin 2021, depresioni do te jete i pari ne listen e patologjive qe do te prekin me shume popullaten ne Bote. Para shume vitesh kur eshte bere nje deklarate e tille, viti 2021 na dukej larg, por tani eshte ne prag dhe indiciet e vertetojne nje deklarate te tille. Por serish asnje mase parandaluese, asnje mase edukuese, asnje mase per permiresimin e kushteve spitalore. Nese shkon nje dite te vetme ne spitalin Psikiatrik ne QSUT, sigurisht askush nuk do te donte qe i afermi/ja e tij/saj te afrohej e jo me te diagnostikohej e te shtrohej. Nje godine jo e denje per mjeket te cilet bejne nje pune heroike ne ato kushte e me ato rroga qe kjo qeveri i ofron, dhe jo e denje gjithashtu per pacientet, familjet e te cileve hezitojne t’i rehabilitojne aty pikerisht per shkak te atyre kushteve. E si pasoje perballemi me ngjarje te renda te cilat variojne nga demtimi i vetes, vetevrasja e deri tek demtimi i te tjereve, sic kane qene masakrat horror qe kemi degjuar deri ditet e fundit. Sa qendra rezidenciale ditore jane ndertuar? Sa qendra kurimi e rehabilitimi jane ndertuar? Sa spitale Psikiatrike ne vend jane ndertuar? Kush e ofron sherbimin ne rrethe dhe sa cilesor e profesional eshte ky sherbim? Ka nje regjister kombetar per prevalencen e patologjive mendore ne vend me qellim hartimin e nje strategjie kombetare per trajtimin e tyre? Sigurisht pergjigjia e seciles prej pyetjeve eshte JO. Pyetjet e mesiperme jane dhe thelbi i mbajtjes nen kontroll te situates, por deri sot askush nuk ka dashur t’ia dije per kete sektor e ceshtje te tilla delikate te cilat po bejne kerdine. Jam e sigurt qe me parate e check- up- it, palmave e cmendurive te tjera te kryeministrit e kryebashkiakut, situata do te ishte nen kontroll. Po si mund te mbahet nen kontroll nje sektor i tille, ku mjeket specialiste sa vijne e pakesohen, kjo pasi nga njera ane eshte faktori moshe, pra pensioni e nga ana tjeter largimi i tyre ne vende te tjera ku marrin motivimin e merituar, ate qe nuk ia vleresuan kurre ne vendin e tyre, madje qeveria e tyre e cmendur, qe ne Universitet u tregoi drejtimin me ane te linkut qe i ofroi per te aplikuar ne Gjermani. Po ashtu edhe me infermieret, duke hapur disa godina grumbullimi ku i nis ne Gjermani, kjo nje strategji per te ulur numrin e papunesise, kerkesat e tyre, te cilat do te pengonin kontraten e chek-up-it, pasi sa me shume mjeke me pak para ne buxhet per t’i dhene klientes se pseudo check-up-it. Jemi vendi me numer me te vogel mjekesh 1.1 mjek ne 1000 banore, Maqedonia 3.5 mjeke per 1000 banore, ndersa vendet Europiane 4.5 mjeke per 1000 banore. E si mundemi ne te mbajme nen kontroll patologjite mentale, kush do ti mbaje? Pathologu, nefrologu, kardiologu? Njeri nga keta mund te gjendet ne spitalin rajonal te nje qarku, per psikiater duhet te dyndesh ne korridoret e QSUT.
Por nese kryeminstri qethet live qe te zhvendose vemendjen nga cmendina qe po pergatit cdo dite per qytetaret, e kryabshkiaku llafazan pozon e flet ne delir per ate qe po ben per te permiresuar situaten e veteofruar kaotike ne vend, nderkohe nga ana tjeter Tirana po helmohet nga ajri i ndotur i djegies se plehrave te Sharres, nga shperthimet e bombulave ne cerdhe e shume bema tjera, sigurisht qe cdo ngjarje e cila lidhet me shendetin mendor nuk perben risi pasi eshte e nxitur e mbeshtetur nga vete kjo qeveri.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

LAJMI I FUNDIT/ Rritet numri i rasteve të infektuara, kurba nuk njeh zbritje

Sërish numër i lartë rastesh me Covid-19 në Vend, ku gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 90 raste...

SKANDAL/ Infektohet me Covid punonjësja e kopshtit dhe e mbajnë të fshehtë, fëmijët të rrezikuar

Ditën e djeshme emisioni investigativ “BOOM” publikoi një skandal në kopshtin publik  ‘Katër Stinët’  ku një punonjëse  ka rezultuar me Covid-19 dhe pavarësisht këtij fakti çdo gjë mbahet sekret. Fëmijët vijojnë...

Durrës/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave 9 dhe 13 vjeç

Është arrestuar një 56-vjeçar nga policia e Durrësit, pasi akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy të miturave, 9 dhe 13 vjeç. Sipas...

Ç’po ndodh në Infektiv? Mjeku i bën thirrje kolegëve: “Keni harruar betimin e Hipokratit!”

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka përcjellë mëngjesin e sotëm një mesazh për kolegët e tij mjekë. Ai thotë se ata kanë harruar “Betimin...

Petro Koçi: Kombinati së shpejti një pol modern i kryeqytetit

Marjon Gorica/ Gazeta Ora Kryetari i sapo zgjedhur i PS për njësinë nr.6, Petro Koçi, e ka komentuar projektin e planit të rindërtimit për kombinatin...

Më shumë artikuj të ngjajshëm