E martë, 27 Tetor, 2020

Me maska në kokë për të parandaluar krimin, por policët po traumatizojnë fëmijët

Duhet të lexoni

Mbyllja e sheshit ‘Shqiponja’, nëndrejtori i ARRSH, Koka: Do punohet  24 orë pa ndalim

I ftuar në Vizion Plus nëndrejtori i ARRSH Erion Koka ka folur në lidhje me menaxhimin e situatës në...

1 mijë shqiptar drejt amerikës, gjykata jep 192 vite burg për bandën e trafikimit

192 vite burgim ka dhënë Gjykata e Posacme për arrestimin e 35 personave, bandë e trafikimit të shqiptarve drejt...

Hiqen 23 patenta e arrestohen 3 persona, të dehur në rrugët e Tiranës

Ashtu si cdo fundjavë dhë kësaj rradhe Policia Rrugore ka zbarkuar në rrugët e kryeqytetit, duke marrë masa ndaj...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Marjon Gorica/ Na ndodh shpesh që të shohim në rrugët e Tiranës dhe jo vetëm punonjës policie të cilët ngrejnë pika kontrolli në akset kryesore. Të maskuar dhe me armë në duar ata zbarkojnë mbrëmjeve në rrugët e kryeqytetit, duke dhënë në pamje të parë një pamje tepër të rëndë.

Me kapuçat e zinj ku duken vetëm sytë, ata hedhin vështrimet mbi automjete dhe personat që ndodhen në to.

Realisht janë të frikshëm. Janë të frikshëm nga qendrimi që mbajnë.

Të grupuar në jo më pak se 10 persona, me kallashin e prozhektor në dorë, ndalojnë cdo automjet që për ta është i dyshmitë.

Por cfarë ndikimi ka kjo tek qytetarët?

Fëmijë që largohen të traumatizuar nga vendi i postobllokut, traumë kjo e cila për moshën e tyre është tepër e rëndë.

Po shihja mbrëmjen e djeshme në një nga pikat e kontrollit, pavarësisht se automjeti nuk u ndalua nga policia, fëmija që i shihte nga xhami filloj të qante. Pamje tepër prekëse, por nga prezenca e tyre kushdo trembet.

Aq më tepër një fëmijë i cili nuk e kupton qëllimin apo rolin e tyre.

Thua kjo është një nga ato mënyra efektive për të parandaluar krimin dhe ngjarjet në vend?

Sigurisht që jo!

Krimi nuk ndalohet, as ulet apo parandalohet duke dal rruëgve e duke traumatizuar njerëzit.

Por duke ndjekur politikat e duhura për ta parandaluar e luftuar atë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Mbyllja e sheshit ‘Shqiponja’, nëndrejtori i ARRSH, Koka: Do punohet  24 orë pa ndalim

I ftuar në Vizion Plus nëndrejtori i ARRSH Erion Koka ka folur në lidhje me menaxhimin e situatës në...

1 mijë shqiptar drejt amerikës, gjykata jep 192 vite burg për bandën e trafikimit

192 vite burgim ka dhënë Gjykata e Posacme për arrestimin e 35 personave, bandë e trafikimit të shqiptarve drejt SHBA-ve dhe Kanadasë. Grupi kriminal u...

Hiqen 23 patenta e arrestohen 3 persona, të dehur në rrugët e Tiranës

Ashtu si cdo fundjavë dhë kësaj rradhe Policia Rrugore ka zbarkuar në rrugët e kryeqytetit, duke marrë masa ndaj shkelësve, ku shumica janë nën...

Petro Koçi sulmon Metën: Kopje e keqe e Saliut, nuk i duhet Kushtetutës dhe Republikës!

Nga qyteti i Fierit aty ku dhe kryeson Partinë Socialiste për këtë qark, zv.ministri i Mbrojtjes Petro Koci ka sulmuar Presidentin Iliri Meta, duke...

Nga trajtimi i mbetjeve në incenerator tek gjenerimi i energjisë , shihni shembullin e suksesshëm në Singapor  

Një video informuese është duke qarkulluar në rrjetet sociale për një shembull i cili po mundohet të zëj vend në shumë shtete të botës,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm