E hënë, 13 Korrik, 2020

Kosova ka nevojë për “çlirim nga çlirimtarët”

Duhet të lexoni

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan:...

LAJMI I FUNDIT/ Virusi del jashtë kontrollit, shënohet rekordi i zi brenda 24 orësh

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar sot rekordin e ri të Covid 19. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer...

LAJMI I FUNDIT/ Rritet numri i rasteve të infektuara, kurba nuk njeh zbritje

Sërish numër i lartë rastesh me Covid-19 në Vend, ku gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 90 raste...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje Boiken Abazi në profilin e tij në Facebook ka shkruar një status në gjuhën shqipe dhe angleze, ku spjegon angazhimin drejt protestave të 29 Shtatorit në Prishtinë. Boiken Abazi ka shkruar si mëposhtë:

“Shqiptarët dhe serbët nuk kanë nevojë të jenë të barabartë me njëri-tjetrin, por duhet ta marrin në konsideratë dhe ta trajtojnë njëri-tjetrin bazuar mbi parime të përbashkëta të lirisë dhe barazisë. Synimi ynë për emancipimin tonë në Kosovë nuk mund të jetë asgjë tjetër përveç se çlirimit të dytë të Kosovës, ose siç do të thoshte Aimé Césaire “çlirimi nga çlirimtarët” e degraduar – ata si Presidenti Thaçi, të cilët e sundojnë vendin nën imazhin e brendësuar të ish kolonizatorit. Thaçi – Vuçiç është një çift i lidhur në “parajsën” (neo)koloniale! Prandaj, megjithëse në fillim mund të duket si një paradoks, duke çliruar veten nga sundimi i Thaçit, ne kontribuojmë edhe drejt çlirimit të serbëve nga regjimi autoritar i Vuçiçit.

Një popull s’i nënshtrohet një njeriu!
#Protestë29shtator”

“Albanians and Serbs don’t need to be equal to each other, but need to consider and treat each other based on common principles of freedom and equality. Our aim for our emancipation in Kosova can be nothing but the second liberation of Kosova, or as Aimé Césaire would say “the liberation from the liberators” – those like President Thaçi, who rule the country under the internalized image of the former colonizer. Thaçi – Vučić is a match made in (neo)colonial heaven! Hence, although it might at first seem as a paradox, by liberating ourselves from Thaçi’s rule, we contribute towards the liberation of Serbs from the authoritarian regime of Vučić.

“The people won’t give in to one man!”
#Prostest29SeptemberKosova

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Dieta liberale e Shpendit III (DLS III)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan:...

Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan: Dr. Shpend Pula Te nderuar, po...

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan: Dr. Shpend Pula Qellimi i shkrimit...

KRUJË/ Arrestohen 4 të rinj, shfrytëzuan seksualisht një 17-vjeçare dhe …

Policia e Krujës ka arrestuar 4 persona që ushtronin veprimtari kriminale në fushën e kultivimit të kanabisit dhe shfrytëzuan seksualisht një 17-vjeçare. Gjithashtu janë...

Petro Koçi: Përtej dallimeve partiake, të vazhdojmë procesin e aplikimit për dëmet e tërmetit

Kryetari i Partisë Socialiste, Njësia nr.6, Petro Koçi i ka bërë thirrje banorëve të Kombinatit të prekur nga dëmet e tërmetit të aplikojnë për...

Më shumë artikuj të ngjajshëm