E martë, 7 Korrik, 2020

Deklarata për media e përfaqësuesve të institucioneve, reagojnë banorët e Unazës së Re: Dështuan me mbikalimin, tani kërkojnë sërish rrugë

Duhet të lexoni

Petro Koçi: Kombinati së shpejti një pol modern i kryeqytetit

Marjon Gorica/ Gazeta Ora Kryetari i sapo zgjedhur i PS për njësinë nr.6, Petro Koçi, e ka komentuar projektin e...

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin...

LAJMI I FUNDIT/ Humb jetën një tjetër mjek si pasojë e Covid-19

Ka humbur jetën si pasojë e Covid-19 një tjetër mjek në vend. Ministria e Shëndetësisë ka dhënë lajmin e hidhur...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Pas deklaratës së përfaqësuesve të tre institucioneve kryesore të cilët lidhen me situatën e krijuar në Unazën e Re, ku do të nisi aksioni i prishjes së disa qindra objekteve me qëllim ndërtimin e një rruge dytësore, kanë ardhur dhe reagimet e qytetarëve.
Në një kontakt që kemi bërë me një prej banoreve të kësaj zone, Marsela Lekli, e cila është palë e dëmtuar nga aksioni që pritet të nis ditët në vijim, është shprehur se një ri investim i tillë nxjerr në dukje dështimin që patën me ndërtimin e mbikalimit të Unazën e Re, i cili nuk është funksional.
Rama dhe Veliaj,ndërtojnë lumturinë e tyre mbi fatkeqësin e banorëve ,dhe gjithë shqiptarëve, është shprehur ajo.

Në lidhje me deklaratën për shtyp që u dha sot për projektin e Unazës së Re, nënkryetari i Bashkisë Tiranë tha se do bëhet për të lehtësuar trafikun, sepse mbikalimi te ‘Pallati me Shigjeta’ është një projekt i dështuar që nuk zgjidhë problemin e mëparshëm, e tani do i futen bizneseve dhe shtëpive 32 mertra nga trotuari.
Aluizini, u shpreh zonja përfaqësuese, tha se do të skualifikoj të gjitha banesat të cilat janë në proces legalizimi. Por përse?
Përse ndodh kjo gjë, pasi i sorollatën dhe i mbajtën zvarr për 10 a 12 vite me rradhë?
Kjo zonë është prekur 4 herë, e kanë lënë pas dore cdo person që është prekur më parë, ndërkohë tani më vijnë e thonë se do të dëmshpërblehen… Cfarë ju dhanë familjeve të prekura më parë? Cfarë thanë për ta?
Pse i lanë të riparojnë e të harxhojnë sërish para për objektet që përgjysmuan, ndërkohë që njoftimin mund ta bënin që në fillim? E të mos na mashtroni sa herë të kenë interes ata.
Por ja ku është fakti, që investimi i mbikalimit ishte një dështim, e që nuk e mirë menduan që në fillim…
Të rishikohet projekti dhe shpërblimi për cdo familje, ashtu sic e parashikon ligji si dhe e drejta e pronës, se në të kundërt ai vend do bëhet kurban për shtetin.
Qytetarët kanë zë, por edhe forcë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Petro Koçi: Kombinati së shpejti një pol modern i kryeqytetit

Marjon Gorica/ Gazeta Ora Kryetari i sapo zgjedhur i PS për njësinë nr.6, Petro Koçi, e ka komentuar projektin e...

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin Qershor 2020, Lëvizja Vetëvendosje do...

Entela Binjaku: “Darlin dhe shoqet”, vajzat fierake shkëlqejnë në garën skenike

Nga Entela Binjaku Në një shfaqje plot ngjyra dhe gjallëri, në qiellin e hapur të Amfiteatrit të Parkut të “Liqenit Artificial” të Tiranës është mbajtur...

LAJMI I FUNDIT/ Humb jetën një tjetër mjek si pasojë e Covid-19

Ka humbur jetën si pasojë e Covid-19 një tjetër mjek në vend. Ministria e Shëndetësisë ka dhënë lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta këtë...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të shekullit të kaluar. Ishte fat...

Më shumë artikuj të ngjajshëm