E martë, 4 Gusht, 2020

Sot bëhen 55 vjet prej vrasjes së presidentit të 35-të të ShBA-ve, John F. Kennedy

Duhet të lexoni

Kosova drejt karantinës/ Qeveria merr vendimin: Askush nuk kalon kufirin pa testin e Covid

Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja për parandalimin e Covid-19. Nga data 30 korrik të gjithë personat...

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga: Albin Kurti

Sot bëhen 55 vjet prej vrasjes së presidentit të 35-të të ShBA-ve, John F. Kennedy. Presidenca e tij, e ndërprerë në mes, u shqua për reformat në të mirë të shoqërisë e demokracisë. Presidenti Kennedy e quajti programin e tij “New Frontier”, apo “Kufiri i ri”. Në vizionin e tij armiku kryesor nuk ishte një vend apo popull tjetër, synimi nuk ishte zgjerimi i kufirit në territorin e popujve të tjerë. Kufiri i ri që duhej zgjeruar ishte ai i mirëqenies, i shkencës, i ekonomisë. Armiku ishte varfëria, diskriminimet e mungesa e investimeve.

Presidenti Kennedy ishte nismëtar i dhjetëra reformave, ndër të cilat unë po i përmend vetëm disa:

– E zgjeroi ndihmën ekonomike për të papunët, duke përfshirë në program të ndihmës edhe fëmijët e tyre, duke ndihmuar 750.000 fëmijë.

– Filloi programin për zhvillim urban dhe infrastrukturor të zonave të prapambetura.
– Uli moshën e pensionit, që të hapen vende pune për të rinjtë.

– Nisi progamin për ndërtimin e shtëpive të reja, për t’i nxjerrë të varfërit nga getot. 450.000 vende pune u hapën vetëm në ndërtimin e shtëpive.

– Uli tarifat tregtare për tregti të lirë me vendet mike e aleate.

– Rriti rrogën minimale, dhe e standardizoi pagën e administratës shtetërore me atë private, që edhe në administratë të punonin profesionistë të përgatitur.

– Vendosi kufizim për orët që mund të punohen në javë, dhe pagesë e detyrueshme për orët shtesë. I dha të drejtën punëtorëve që të negocionin kolektivisht për pagat e të drejtat e tyre.

– Rriti mbështetjen për arsimimin dhe universitetet, bursat, investimet në infrastrukturë moderne, dhe arsimimin e atyre që ishin diskriminuar. Një e treta e programit “Kufiri i ri” kishte të bënte me arsimin.

Sipas specialistëve të arsimit, ai ishte investimi më i madh në arsim në shekullin e fundit, në ShBA.

– Filloi programin për shujta falas në shkolla në të gjitha zonat e varfra të ShBA-ve, duke i mundësuar 700.000 fëmijëve të hanë të paktën një shujtë të mirë.

– Modernizoi ndihmën sociale, duke bërë synim rehabilitimin dhe riaftësimin, jo thjesht mëshirën.

Nisi disa fushata për ndalimin e diskriminimit të afro-amerikanëve në gjykata, në arsim e punësim.

– Nisi fushatën më të madhe të urbanizimit social, ku duke ruajtur mjedisin dhe panoramat e qyteteve, u synua të pajisej me nga një shtëpi çdo familje e varfër dhe e mesme, si dhe të ndërtoheshin apartamente me qira të ulët për pensionistët. Ky ishte programi më ambicioz i strehimit i ndërmarrë ndonjëherë.

– Ai standartizoi barnat, investoi shumë sidomos në shërbimet mjekësore për shëndetin mendor, dhe filloi një program për kujdes mjekësor për punonjësit e bujqësisë.

– Filloi programet kombëtare të vaksinimit, për miliona fëmijë, kundër shumë sëmundjeve.

– Në kohën e tij gratë paguheshin sa 59% e burrave, andaj ai nxori një dekret për pagë të barabartë. 170.000 gra përfituan rritje menjëherë.

– Dyfishoi buxhetin për luftë kundër ndotjes së ajrit e ujit.

– Nisi një program kredish të lira dhe asistence teknike për bujqit, për fermerët, për të vetëpunësuarit dhe për bizneset e vogla.

– Nisi një fushatë antikrim, të kryesuar nga i vëllai Robert F. Kennedy. Vetëm në 1963 u çuan në gjykatë 288 mafiozë.

Këto dhe shumë nisma të tjera ishin pjesë e projektit të John F. Kennedy-t, të cilin e përkujtojmë sot me nderim, dhe mësojmë e frymëzohemi prej programit të tij.

  1. Përshëndetje, mjaft më iu lutem me pallavra ose gënjeshtra se vetëm Allahu e di këtë dhe në kuran shumë mirë janë të cekura çka do të ndodhë para se fundi i botës të ndodhë, lini shkencëtarët që nuk kanë lidhje me këtë punë mundohen të fitojnë para me gënjeshtra si gjithëher

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Ndërron jetë si pasojë e Covid mjeku i njohur i Tropojës

Burime për mediat bëjnë me dije se mjeku i njohur, Anibal Byberaj ka ndërruar jetë mbrëmjen e së dielës nga Covid-19. Pneumologu ishte paraqitur një ditë...

Urimi i veçantë i Spiropalit për festën e Kurban Bajramit: Lutem për të sëmurët dhe familjarët e tyre

Besimtarët myslimanë në Shqipëri dhe në të gjithë botën kremtojnë sot Festën e Kurban Bajramit. Krahas figurave politike që kanë uruar besimtarët myslimanë në këtë...

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar një vëmendje shumë më të...

Më shumë artikuj të ngjajshëm