Shpallje

Një sulm terrorist me bomb ka tronditur Kolumbinë.
Ngjarja ka ndodhur në Bogota të Kolumbisë, në orën 09:30 sipas orës lokale, në bazën e Shkollës së Përgjithshme “Santander”.

Shoferi i makinës, i cili u vra gjithashtu është identifikuar si Aldemar Rojas Rodriguez rreth 57 vjeç, ndërsa deri tani asnjë grup militant nuk ka marrë përgjegjësinë e sulmit.

Presidenti Ivan Duque e përshkroi sulmin si një “akt të çmendur terrorist” dhe deklaroi tri ditë zije kombëtare, raporton BBC.

“Kolumbia është e trishtuar, por nuk do të përkulet ndaj dhunës”, tha më tej Presidenti Duque.