U privua nga jeta nga vëllai i gruas, ja kush e nisi konfliktin që la pa baba tri vajza

  Sot iu dha lamtumira e fundit Abid Jasharit, 34 vjeç, nga Prishtina. Dyshohet se një mosmarrëveshje, që babai i tre fëmijëve e kishte me familjen e gruas së tij, e çoi drejt vdekjes atë.

  Një ditë para se në trupin e tij të shkrepen plumba, Abidi kishte raportuar në polici për kërcënimet që kishte marrë nga familja e gruas – këtë e tha sot për Gazetën Express vëllai i tij, Behari.

  Pas më shumë se 18 orësh në arrati, i dyshuari kryesor për privimin nga jeta e Abid Jasharit, me të zbardhur mëngjesi i së enjtes, u vetëdorëzua në polici. Para se ai të vetëdorëzohej, policia kishte bastisur gjashtë lokacione. Besnik Shkodra, 26 vjeç, aktualisht ndodhet në prangat e policisë dhe i është shqiptuar masa e ndalimit prej 48 orësh.

  Po ashtu, i dyshuari ka dorëzuar edhe revolen me të cilën dyshohet se ka kryer aktin e rëndë.

  “Sot rreth orës 07:00 i dyshuari kryesor për këtë rast, B. Sh., mashkull 26 vjeç, u vetëdorëzua në stacion policor. I njëjti ka dorëzuar edhe një armë zjarri (revole) e cila dyshohet të jetë përdorur në rastin në fjalë. Po ashtu, nga ana e policisë, është konfiskuar për ekzaminim edhe një veturë e tipit CITROEN”, njoftoi policia.

  Ekipi i Gazetës gjatë ditës së sotme ka qëndruar te shtëpia e familjes së Abid Jasharit në lagjen “Kodra e Trimave” në Prishtinë.

  Me të hyrë në lagjen e shtëpive të tyre vërehej njoftimi i vdekjes për të. Përmes njoftimit bëhej e ditur se ceremonia e varrimit për Abidin është caktuar sot në orën 15:00 në varrezat e qytetit në Dragodan.

  Familjarë e miq po qëndronin pranë shtëpive të familjes Jashari në “Kodrën e Trimave”, në mesin e tyre ishte edhe vëllai i vetëm i Abidit, Behari.

  Për shkak të situatës së vështirë me të cilën familja e tij u përballë një ditë më parë, Behari foli shumë pak rreth rastit. Tha se familja nuk ka pasur njohuri se çfarë mosmarrëveshjesh ka pasur Abidi me familjen e gruas. Por, sipas tij, Abidi kishte marrë kërcënime nga familjarët e saj, të cilat i kishte raportuar në polici një ditë para se të ndodhte vrasja e rëndë.

  “Për momentin s’dimë më shumë krejt çka janë dalë nëpër media nuk ka më shumë. Unë jam vëllai i Abidit. Për një problem Abidi ka raportuar pardje në polici (një ditë para se me vdekë), por policia s’e ka regjistra. Nuk e di saktësisht për çka ka qenë i kërcënuar”, tha Behari për Gazetën Express.

  Për këtë, Gazeta ka pyetur në polici nëse ata i kanë ofruar mbrojtje Abidit pas kërcënimeve që ai i ka raportuar, por ata thanë se do të përgjigjen ndërkohë.

  Behari tregoi se Abidi nuk ka pasur problem me gruan, madje gruaja e tij tha se po qëndron në të pame në shtëpinë e familjes Jashari në Kodrën e Trimave.

  “Nuk ka pas problem me gru, i kanë tre fëmijë. Nusja e vëllait po vazhdon me qëndrua në shtëpinë tonë…”, vazhdon të rrëfejë Behari.

  Nga ajo që ka dëgjuar Behari thotë se djali i vëllait të gruas së Abidit ka qenë i nxitur prej vëllait të saj për ta privuar nga jeta 34-vjeçarin. Këmbëngulte se nuk e di gjë për problemet që ishte futur vëllai i tij me familjen e gruas.

  “S’jam në dijeni për asnjë problem, ai u kanë djali i vëllait të nuses i nxitur prej vëllait të saj. Ai e ka porosit janë mesazhet në prokurori e polici, që e ka kërcënua e ka thirr”, tha Behari
  Shtoi se nuk di asgjë për detajet.

  “I ka marrë tash prokuroria të gjitha, po merren me rastin”, përfundoi ai.

  Abid Jashari u privua nga jeta dje, me dy plumba, rreth orës 11:30 në rrugën “Haxhi Zeka” në Prishtinë. Ngjarja ndodhi gjatë lëvizjes së tij me veturë në këtë rrugë të kryeqytetit.

  Rasti i Abid Jasharajt është vra-sja e tretë në Kosovë brenda këtij viti. E parë në vitin 2019 ka ndodhur më 1 janar, në një familje nga komuna e Gjilanit. Dyshohet se burri ka privuar nga jeta aksidentalisht gruan e tij, përderisa ishte duke festuar me armë Vitin e Ri.

  E dyta ndodhi javën që e lamë pas, Mentor Aliu u privua nga jeta në Ferizaj dhe dyshohet se motivi është një hakmarrje e vjetër mes familjes së tij dhe të dorasit.

  Sidoqoftë, në tri vitet e fundit, viti 2018 cilësohet si viti me më së shumti vra-sje në Kosovë. Policia tha se në vitin 2018 u privuan nga jeta 35 persona, në vitin 2017 ndodhën 27 persona, ndërsa në vitin 2016 ndodhën 26.