Lista e “Forbes”, kush janë njerëzit më të pasur në botë!

Për të dytin vit radhazi, Jeff Bezos e vendos veten në krye të listës së më të pasurve në botë. Sipas revistës amerikane “Forbes”, pasuria e themeluesit të Amazon ka rritur 19 miliardë dollarë në një vit, duke arritur në 131 miliardë.

Në hapin e dytë të podiumit është konfirmuar Bill Gates, “babai” i Microsoft, me 96.5 miliardë lekë (ishin 90 vjet një vit më parë), pasuar nga manjati amerikan Warren Buffett në 82.5.

Për herë të dytë në një dekadë, numri i miliarderëve dhe totalit të aktiviteteve të tyre kanë rënë: ka 2.153 miliarderë, 55 më pak se një vit më parë; 46% e miliarderëve sot kanë pasuri më pak se dymbëdhjetë muaj më parë, për një total prej 8,700 miliardë, 400 miliardë më pak se 2018.

Mark Zuckerberg, CEO i Facebook, ka rënë nga i pesti në vend të tetë, me 62.3 miliardë dollarë.

Michael Bloomberg, ish-kryebashkiaku i Nju Jorkut dhe një kandidat i mundshëm për zgjedhjet presidenciale të SHBA për vitin e ardhshëm, u rrit me dy vende në të nëntin, me 55.5 miliardë.

Pasuria e Presidentit Donald Trump është e pandryshuar dhe është e barabartë me 3.1 miliardë dollarë.

Në renditje, janë 8 miliarderë nën 30 vjeç: më i pasuri është sipërmarrësi Gustav Magnar Witzoe, 24 vjeç; në moshën 21-vjeçare, modelja Kylie Jenner, u bë më e miliarderja e re më e pasur falë linjës së të kozmetikës.

Lista e Forbes me 10 njerëzit më të pasur në botë:

1) Jeff Bezos, 131 miliardë dollarë

2) Bill Gates, 96.5 miliardë dollarë

3) Warren Buffett, 82.5 miliardë dollarë

4) Bernard Arnault, 76 miliardë dollarë

5) Carlos Slim Helu, 64 miliardë dollarë

6) Amancio Ortega, 62.7 miliardë dollarë

7) Larry Ellison, 62.5 miliardë dollarë

8) Mark Zuckerberg, 62.3 miliardë dollarë

9) Michael Bloomberg, 55.5 miliardë dollarë

10) Larry Page, 50.8 miliardë dollarë/GSH/Njeshi

SPONZORIZIM: Për shpallje të vogla që nga viti 2000, vizitoni www.SHPALLJE.biz