Shpallje

Ka përfunduar të martën afati i fundit i regjistrimit të partive politike për pjesëmarrje në zgjedhjet vendore të qershorit.

Janë vetëm 34 subjekte të regjistruar të cilët do garojnë për pushtetin lokal.

Partitë e regjistruara në KQZ:

1. Partia Socialiste e Shqipërisë                                     Edi Rama
2. Partia Socialdemokrate Shqiptare                            Skender Gjinushi
3. Partia Fryma e Re Demokratike                                Bamir Topi
4. Partia Demokracia Sociale                                          Paskal Milo
5. Partia Ligj dhe Drejtësi                                                Spartak Ngjela
6. Partia Lista e Barabartë                                               Ben Blushi
7. Partia Zgjidhja                                                                Koço Kokëdhima
8. Partia e Gjelbër                                                               Edlir Petanaj
9. Partia Kristian Demokrate                                           Dhimitër Muslia
10. Partia Aleanca Demokristiane                                   Zef Bushati
11. Partia Socialiste e Moderuar                                      Gjergji Koja
12. Partia Unitetit Kombëtar                                            Idajet Beqiri
13. Partia Emigracionit Shqiptar                                     Kostaq Papa

14. Personat me Aftësi të Kufizuar                                  Gjovalin Shqalshi
15. Partia Lëvizja Punëtore Shqiptare                            Genci Sakaj
16. Partia e të Drejtave të Mohuara                                 Ilir Vata
17. Demokracia e Re Europiane                                       Koçi Tahiri
18. Aleanca për Barazi e Drejtësi Europiane                  Valentino Mustaka
19. Partia Demokrate për Integrim dhe Prosperitet     Kujtim Muça
20. Partia Ardhmëria Shqiptare                                       Emin Subashi
21. Minoriteti Etnik Grek për të Ardhmen                     Kristo Kiço
22. Partia për Demokraci dhe Solidaritet                       Gaqo Apostolo
23. P. Për Mbrojtjen e të drejtave te emigranteve         Ymer Kurti
24. Partia Komuniste e Shqipërisë                                  Qemal Cicollari
25. Partia Bashkimi Demokrat Shqiptar                         Ylber Valteri
26. Partia Ora e Shqipërisë                                                Zef Shtjefni
27. Partia Bashkimi Liberal Demokrat                           Arian Starova
28. Partia për Liri, Demokraci dhe Etikë                       Arian Galdini
29. Partia Kombëtare Konservatore                                Kujtim Gjuzi
30. Partia për Mbrojtjen e te Drejtave të Puntoreve    Kadri Isufaj
31. Partia Aleanca Kuq e Zi                                                Kreshnik Spahiu
32. Partia e Reformave Demokratike                              Krenar Rryçi
33. Partia e Pajtimit Kombëtar,                                        Spartak Dobi
34. Partia Socialpuntore Shqiptare,                                 Ramadan Ndreka