E shtunë, 4 Korrik, 2020

Për Tërmetin e Tepelenës!

Duhet të lexoni

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të...

Akuzat ndaj Thaçit dhe Veselit, Rama viziton sot Kosovën

Kryeministri Rama do të zhvillojë ditën e sotme në Kosovë një sërë takimesh. Këto takime do të vijnë pas...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Marjon Gorica

Tepelena nuk është e Tërmetit, por Tërmeti i Tepelenës.

Jo më larg se dje vizitova Tepelenën, qytetin historik i cili për fat të mirë doli nga humnera e lënë ndër vite, duke u tjetërsuar e sjell një pamje krejtësisht ndryshe. Në pak vite Tepelena jetoi forcën e dashurisë së transformimit pozitiv, për tu administruar në më te mirën e saj. Tepelena ju nënshtrua ndryshimeve rrënjësore të cilat sollën një integritet të jetesës në komunitet, duke e bërë Tepelenën dhe një qendër shumë të frekuentuar nga turistët e huaj.

Investimet e mirëmenaxhuara të qeverisë dhe këmbëngulja e një burri i cili ja di vlerat komunitetit e qytetit të tij, me fisnikërinë dhe iniciativën që ka, i ka dhënë Tepelenës emrin e merituar për atë çka është. Tepelena është sa historike aq e vyer. Megjithatë si shumë vende të tjera të Shqipërisë për shumë kohë edhe Tepelena u përball me situata të vështira, ndaj drejtimi i saj nga një miku im e i shumë tepelenasve ishte mundësi e artë…

Unë nuk flas si simpatizant i Tërmetit, por si një i ri me origjinë nga Tepelena, pikërisht nga ky qytet i cili më befason sa herë shkoj në të. Në Tepelenë nuk është e lehtë të të duan, por nëse tepelenasit zgjedhin të të duan, e bëjnë me zemër… Mbështetja madhështore dhe organzimi i një takimi jubilar në vetëm 24 orë kohë, tregoi dëshirën që qytetarët, banorët , komuniteti i kësaj bashkie ka për ecjen dhe rrugëtimin përpara të Tepelenës me në krye Tërmet Pecin. Në shumë vite mbështetës i shoqërisë civile, kam mësuar se sa e rëndësishme për mbarëvajtjen e një qyteti është forca e shembullit që drejtuesi i tij jep. Tërmeti i ka dhënë shumë Tepelenës, ndaj sot kam bindjen se të gjithë biem dakord se vlerat e vendosura me punë, nuk mund të ‘çdekretohen’ me fjalë!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...

Ish-zëdhënësja e Berishës publikon fotot e ditëlindjes së saj, Erla Mëhilli më e bukur se kurrë

Erla Mëhilli, zëdhënësja e ish kryeministrit Sali Berisha, njihet si një nga politikanet më të bukura shqiptare. Ajo ka festuar ditën e djeshme ditëlindjen,...

LAJM I HIDHUR/ Ndërron jetë mjeku i QSUT nga Covid-19

Ka ndërruar jetë mjeku Hematologjisë në QSUT, Arjan Pushi i cili u fut në intubim pasditen e djeshme. Mjeku rreth 56 vjeç nuk kishte...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të fundit. Kjo është java e...

Vrasja e Hekuran Billës: 26 vjeçarja del në gjykatë, rrëfen si u njoh me viktimën në Komunën e Parisit

Adiola Lakra doli sot në gjykatë për vlerësimin e masës së sigurisë, e akuzuar si bashkëpunëtore në vrasjen e Hekuran Billës. Prokuroria kërkon masën...

Më shumë artikuj të ngjajshëm