E enjte, 2 Korrik, 2020

Gazetarja zhvillon mamografinë live për sensibilizim, zbulon se vuan nga kanceri

Duhet të lexoni

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të...

Akuzat ndaj Thaçit dhe Veselit, Rama viziton sot Kosovën

Kryeministri Rama do të zhvillojë ditën e sotme në Kosovë një sërë takimesh. Këto takime do të vijnë pas...

Hashim Thaçi “zvarrit” dorëheqjen derisa t’i ketë votat ne Kuvend që të zgjedh President “të besueshëm” të tij

Presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi ka deklaruar në fund të javës që po e lëmë pas se...

Tetorin e kalur reporterja Ali Meyer, në Oklahoma City, vendosi të transmetojë live mamografinë e saj të parë.

Gazetarja po shpresonte që të inkurajonte shikuesit që të planifikojnë kontrollet e tyre. Por në vend të kësaj, mjekët zbuluan se ajo kishte kancer të gjirit.

Meyer, atëherë 40 vjeç, kreu mamografinë e duke menduar se gjithçka do të dukej normale.

“Nuk kam pasur shqetësime; pa gunga; asnjë histori familjare; pa asnjë arsye të mendoj se mamografia ime fillestare do ta kthejë botën time përmbys,” shkroi ajo në një artikull për stacionin e saj, KFOR. “Unë shpresoja për një mamografi rutinë, por nuk ndodhi ashtu si mendoja.”

Radiologu i Meyer zbuloi kalcifikime kancerogjene në gjoksin e saj të djathtë, i cili doli të ishte kancer indi jo-invaziv i dukshëm, një fazë shumë e hershme e kancerit që trajtohet lehtë.

Dhe testimi gjenetik, të cilin mjekët e saj rekomanduan për shkak të moshës së re, treguan që ajo nuk kishte asnjë mutacion gjenetik për kancerin e gjirit.

Pasi bisedoi me disa kirurgë, të gjithë ranë dakord se ajo kishte nevojë për një mastektomi për të hequr gjoksin e djathtë, ndërkohë që dotkorët thanë se duket sikur kanceri nuk do të përsëritet më.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ish-zëdhënësja e Berishës publikon fotot e ditëlindjes së saj, Erla Mëhilli më e bukur se kurrë

Erla Mëhilli, zëdhënësja e ish kryeministrit Sali Berisha, njihet si një nga politikanet më të bukura shqiptare. Ajo ka...

LAJM I HIDHUR/ Ndërron jetë mjeku i QSUT nga Covid-19

Ka ndërruar jetë mjeku Hematologjisë në QSUT, Arjan Pushi i cili u fut në intubim pasditen e djeshme. Mjeku rreth 56 vjeç nuk kishte...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të fundit. Kjo është java e...

Vrasja e Hekuran Billës: 26 vjeçarja del në gjykatë, rrëfen si u njoh me viktimën në Komunën e Parisit

Adiola Lakra doli sot në gjykatë për vlerësimin e masës së sigurisë, e akuzuar si bashkëpunëtore në vrasjen e Hekuran Billës. Prokuroria kërkon masën...

Akuzat ndaj Thaçit dhe Veselit, Rama viziton sot Kosovën

Kryeministri Rama do të zhvillojë ditën e sotme në Kosovë një sërë takimesh. Këto takime do të vijnë pas aktakuzave të Tribunalit të Hagës...

Më shumë artikuj të ngjajshëm