Greek World War II rescuer Melpomeni Dina (C) reacts as she is reunited with holocaust survivors Yossi Mor (R) and his sister Sarah Yanai, whom she helped escape in 1943, at the Hall of Names at the Yad Vashem Holocaust Memorial museum in Jerusalem on November 3, 2019. (Photo by Emmanuel DUNAND / AFP)

Ajo është një grua greke 92 vjec dhe kreu një nga gjestet më njerëzore kur ishte vetëm një fëmijë. Ajo shpëtoi nga nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore një familje hebrenjsh, dhe tashmë u takua me dy prej tyre.

Melpomeni Dina kreu gjestin e jashtëzakonshëm të fshehjes së gjashtë anëtarëve të familjes Mordechai kur ishte vetëm një adoleshente, dhe i ndihmoi ata të arratiseshin.

Ribashkimi mes lotëve dhe emocioneve u bë në muzeun përkujtimor të Holokaustit në Jeruzalem, teksa të mbijetuarit Sarah Yanai dhe Yossi Mor sollën në event edhe 20 nipërit dhe mbesat e tyre.

“Nuk ka fjalë për të përshkruar këtë ndjenjë,” u tha zonja Yanai gazetarëve. “Ishte shumë emocionuese për ne, të ishim përsëri bashkë. Ne ishim të fshehur në shtëpinë e saj. Ajo shpëtoi të gjithë familjen time. Gjashtë persona. Nuk mund ta imagjinoni sesa e rrezikshme ishte për të, për familjen e saj, të na mbante të gjithëve. Ata shpëtuan jetën tonë”, tha Yanai.

Gjermania naziste pushtoi Greqinë në vitet 1941-1944 dhe shumica e popullsisë hebraike greke, rreth 80,000 persona vdiqën. Shumë prej tyre vdiqën në kampin e vdekjes në Aushvic, Birkenau.

Gjatë pushtimit gjerman, Dina dhe dy motrat e saj e fshehën familjen Mordechais në një xhami të braktisur para se t’i transferonin në shtëpinë e tyre të vogël ku gjërat ishin shumë më të rrezikshme. Motrat madje çuan një nga fëmijët, gjashtë vjeçarin Shmuel, në spital kur ai u sëmur rëndë, megjithëse rrezikonin t’i zbulonin. Ai vdiq disa ditë më vonë në spital.

Vendndodhja e familjes u kompromentua dhe motrat i ndihmuan të iknin në drejtime të ndryshme anëtarët e familjes për të mos u zbuluar. Ata mbijetuan, u ribashkuan pas luftës dhe u nisën për në Izrael. Duke shtrënguar duart e atyre që fshehu, i ushqeu dhe i mbrojti si adoleshente më shumë se 75 vite më parë, 92-vjeçarja Melpomeni Dina tha se tani ajo mund të vdiste në paqe.

SPONZORIZIM: Për shpallje të vogla që nga viti 2000, vizitoni www.SHPALLJE.biz