E enjte, 2 Korrik, 2020

Rikonstruktohet gjimnazi në Belsh/ Balla: Pas dimrit, shkollë tërësisht e re!

Duhet të lexoni

LAJM I HIDHUR/ Ndërron jetë mjeku i QSUT nga Covid-19

Ka ndërruar jetë mjeku Hematologjisë në QSUT, Arjan Pushi i cili u fut në intubim pasditen e djeshme. Mjeku...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të...

‘Mos u tako me burrin tim derisa të vdes’, dedektivja shqiptare rrëfen rastin e tradhëtisë

Profesioni i dedektivit po merr jetë cdo ditë e më shumë kohët e fundit, pasi shumë njerëz i konsiderojnë...

Kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla së bashku me deputetin Musa Ulqini si dhe kryebashkiakun Arif Tani inspektuan ecurinë e punimeve në gjimnazin “Sami Frashëri”, Belsh.

Në rikontruksionin e kësaj shkolle është përfshirë i gjithë ambienti i brendshëm, rrjeti elektrik e hidraulik, sistemi kapot i mbrojtjes termike, dyer e dritare dopio xham, për të mos lejuar të ftohtin, por edhe zhurmat.

Në fjalën e tij, Balla tha se 500 nxënësit e gjimnazit “Sami Frashëri” do të rikthehen nga pushimet e dimrit në një shkollë tërësisht të re.

“Shkolla e mesme ishte një prej problemeve kryesore, i ngritur shumë shpesh si shqetësim nga banorët e kësaj zone. Kjo është një shkollë me shumë emër në zonën e Dumresë dhe në më pak se dy muaj do të jetë gati për nxënësit. Pas rikonstruksionit shkolla do të garantojë kushte shumë të mira për shkak të përdorimit të sistemit kapot, por edhe të ngrohjes qëndrore. Do të jenë tre ambiente sportive, palestra dhe dy ambiente të jashtme.

Pas kësaj pjese, duam të vijojmë edhe me rikonstruksionin e të gjithë fasadave dhe në këtë mënyrë përmbyllim në Belsh, atë që askush, pak vite më parë, nuk mund ta imagjinonte. Janë vetëm 4 vite, dhe nuk besoj që ka njeri, edhe më i paepuri militant i opozitës rrugore, bie dakord që puna e bërë për 4 vite në Belsh, është një punë e shkëlqyer e që e ka shndërruar Belshin në destinacion turisik”, deklaroi Balla.

Ndërsa, kryetari i Bashkisë, Arif tafani në fjalën e tij theksoi Gjimnazi i Belshit ishte në kushte skandaloze dhe ndërhyrja ishte e domozdoshme.

Rikonstruksioni i gjimnazit të Belshit vjen pas disa investimeve të tjera në infrastrukturën shkollore. Shkolla 9-vjeçare e Belshit, kopshti e çerdhja po ashtu janë rikonstruktuar tërësisht. Gjithashtu shkolla 9-vjeçare e fshatit Seferan në shtator nisi vitin shkollor në një godinë tërësisht të rikonstruktuar.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ish-zëdhënësja e Berishës publikon fotot e ditëlindjes së saj, Erla Mëhilli më e bukur se kurrë

Erla Mëhilli, zëdhënësja e ish kryeministrit Sali Berisha, njihet si një nga politikanet më të bukura shqiptare. Ajo ka...

LAJM I HIDHUR/ Ndërron jetë mjeku i QSUT nga Covid-19

Ka ndërruar jetë mjeku Hematologjisë në QSUT, Arjan Pushi i cili u fut në intubim pasditen e djeshme. Mjeku rreth 56 vjeç nuk kishte...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të fundit. Kjo është java e...

Vrasja e Hekuran Billës: 26 vjeçarja del në gjykatë, rrëfen si u njoh me viktimën në Komunën e Parisit

Adiola Lakra doli sot në gjykatë për vlerësimin e masës së sigurisë, e akuzuar si bashkëpunëtore në vrasjen e Hekuran Billës. Prokuroria kërkon masën...

Akuzat ndaj Thaçit dhe Veselit, Rama viziton sot Kosovën

Kryeministri Rama do të zhvillojë ditën e sotme në Kosovë një sërë takimesh. Këto takime do të vijnë pas aktakuzave të Tribunalit të Hagës...

Më shumë artikuj të ngjajshëm