E premte, 14 Gusht, 2020

Shkatërrohet banda e shqiptarëve në Itali

Duhet të lexoni

U tha se po bëhej ndërtim pa leje në plazh, gazetari publikon Fake News: “Verifikoni lajmet që publikoni!”

Ditën e sotme në media qarkulloi një lajm se një ndërtim pa leje po ngrihej në një nga plazhet...

Zgjedhjet e 2021-shit/ Erion Veliaj, ai që ka në dorë betejën e PS-së

Nga Roland Qafoku Në fushatën e vitit 2021 epiqendra do të jetë kryeqyteti, jo vetëm nga numri i lartë i...

LAJMI I FUNDIT/ Ulen shifrat e humbjeve nga Covid në Shqipëri, por…

Në 24 orët e fundit në vend, u shënua 1 viktimë si pasojë e Covid-19. Ndërkohë, u realizuar 506...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Autoritetet italiane kanë shkatërruar një bandë trafikantësh droge e përbërë kryesisht nga shtetas shqiptarë.

Banda drejtohej nga dy vëllezërit shqiptarë G. I., 25-vjeç dhe K. I., 21 vjeç banues në komunën Fiesole, në provincën e Firences.

Kjo bandë trafikonte kryesisht kokainë nga Holanda e Belgjika në veri të Italisë. Droga transportohej me automjete të modifikuara me anë të dy korrierëve italianë 50 dhe 51 vjeç e më pas magazinohej në qytezën e Fiesolas.

Më pas droga shpërndahej në tregjet e shitjes në territoret e Bergamos, Ferraras, Venezias, Monza e Bolzano.

Gjatë operacionit u sekuestruan 11 kg kokainë me vlerë tregu 800 mijë euro, 1 kg marijuanë e 20 mijë euro cash.

Ndërsa gjatë hetimeve janë sekuestruar dhe 20 kg të tjera kokainë me vlerë të përgjithshme 2.5 milionë euro.

Hetimet e operacionit nisën pas sekuestrimit në qershor të 2019 të rreth gjysmë kilogrami kokainë dhe arrestimit të një çifti të fejuarish shqiptarë banues në komunë e Valcamonmica në provincën e Breshës.

Brenda 2 muajsh antidroga italiane mundi të zbardh skemën e organizmit të këtij grupi kriminal.

Dy italianët, korrierët e drogës u arrestuan një javë më parë në Firence. Në automjetin e tyre tip Nisan Qashqai u gjet një sasi kokaine e fshehur në tapicerinë e pjesë së sipërme të makinës e cila hapej përmes një pulsanti të telekomanduar.

Në mëngjesin e sotëm u ekzekutuar faza finale e këtij operacioni që çoi në arrestimin e anëtarëve të tjerë të këtij grupi trafikantësh në disa provinca italiane.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Humb jetën kolonel Shena, zv.ministri Koçi: Do mbetesh ushtarak i shkëlqyer,nuk mundëm ta shpëtonim nga kthetrat e leuçemisë akute

Marjon Gorica Është ndarë nga jeta ditën e sotme, kolonel Shena, një ushtarak i mirënjohur me një kontribut të çmuar,...

U tha se po bëhej ndërtim pa leje në plazh, gazetari publikon Fake News: “Verifikoni lajmet që publikoni!”

Ditën e sotme në media qarkulloi një lajm se një ndërtim pa leje po ngrihej në një nga plazhet e virgjër të Durrësit. Pa...

Zgjedhjet e 2021-shit/ Erion Veliaj, ai që ka në dorë betejën e PS-së

Nga Roland Qafoku Në fushatën e vitit 2021 epiqendra do të jetë kryeqyteti, jo vetëm nga numri i lartë i deputetëve që nxjerr, 35 të...

Del para Gjykatës 44 vjeçari që therri nënën e tij: Nuk pendohem, më bëri magji!

Është vendosur nga Gjykata masa e arrestit ndaj 44-vjeçarit Olsi Çekiçi, i cili theri nënën e tij 70-vjeçare. Katër ditë pas ngjarjes makabër, 44-vjeçari ëshë...

LAJMI I FUNDIT/ Ulen shifrat e humbjeve nga Covid në Shqipëri, por…

Në 24 orët e fundit në vend, u shënua 1 viktimë si pasojë e Covid-19. Ndërkohë, u realizuar 506 teste, dhe u konfuirmuan 125...

Më shumë artikuj të ngjajshëm