E shtunë, 11 Korrik, 2020

Vermiku, kjo perlë natyrore në jug të Shqipërisë ku infrastruktura është e shkatërruar!

Duhet të lexoni

Ekonomia e brendshme shqiptare në pasqyrën e pandemisë botërore

Dr. Teuta Nunaj Pedagoge dhe Eksperte Ekonomie (Pjesa e parë) Në shumë aspekte, bota do të jetë ndryshe pas kalimit të rrezikut...

Komedia e drejtësisë

Nga Ledi Bianku Ish-gjyqtar në GJ.E.D.NJ. Këto dy histori që u përka sin dy reformave në fushën e drejtësisë, që kanë...

Efektet dhe pasojat e amnistisë fiskale dhe penale

Dr. Teuta Nunaj Pedagoge dhe Eksperte Ekonomie Pas një periudhë mbi 40 ditore si pasojë e convid-19, amnistia fiskale e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Njësia administrative Brataj gjendet vetëm 38 km larg qytetit të Vlorës. Në përbërjen e saj kjo njësi administraive ka nëntë fshatëra, prej të cilave disa janë boshatisur, ndërkohë që në të gjitha fshatërat kanë mbetur 500-600 familje. Mes fshatërave që përfshin njësia administrative Brataj, është edhe Vermiku. 

Vermiku ëshët i bekuar nga një pamje piktoreske, që në kushte më të mira do të përbënte një atraksion turistik mjaft të vizituar. Përkrah tij kalon lumi i Shushicës, bukuria dhe vecantia e të cilit është mbresëlënëse për këdo që e sheh. Ura e Bratit është gjithashtu një vepër mijëra vjecare, vepër kulture e punimit të gurit. 

Por praktikisht, të gjendur mes këtij bekimi të falur nga natyra, ku blegtoria është shumë e zhvilluar dhe bujqësia pothuajse aq, si jetojnë banorët e këtij fshati?

Kjo zonë ka qënë dhe është ende me një infrastrukturë të shkatërruar. Në procesin e punimeve ka përfunduar vetëm loti i parë. Një rrugë që paraqet shumë vështirësi, banorët kanë mbi 35 vite që vuajnë problemet e infrastruktrës. Kjo është sigurisht një nga shumë arsyet që sjell rënie të popullsisë. Shumë të rinj e kanë braktisur fshatin dhe janë larguar në emigrim.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Petro Koçi: Përtej dallimeve partiake, të vazhdojmë procesin e aplikimit për dëmet e tërmetit

Kryetari i Partisë Socialiste, Njësia nr.6, Petro Koçi i ka bërë thirrje banorëve të Kombinatit të prekur nga dëmet...

Rëndohet situata në Infektiv, 4 persona në rrezik për jetën

Katër persona kanë humbur jetën tek Infektivi gjatë 24 orëve të fundit për shkak të koronavirusit. Ndërkohë ISHP ka konfirmuar 93 raste të reja me koronavirus...

LAJMI I FUNDIT/ Virusi del jashtë kontrollit, shënohet rekordi i zi brenda 24 orësh

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar sot rekordin e ri të Covid 19. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 420 testime për të dyshuar...

Shëngjin/ Mbytet 34- vjeçari nga Kosova, i mori jetën një gropë në det

Është gjetur i mbytur në bregdetin e Lezhës një 34 vjeçar nga Ferizaj, Kosovë. Ngjarja ka ndodhur pasditen e sotme (10 korrik), trupi i...

Petro Koçi shpalos platformën organizative: Po rindërtohet një Kombinat modern

Kryetari i Partisë Socialiste për Njësinë nr.6, Petro Koçi, ka publikuar në faqen e tij zyrtare në Facebook platformën me të cilën do të...

Më shumë artikuj të ngjajshëm