E shtunë, 11 Korrik, 2020

25 ton mish me salmonelë/ Top Channel fshin lajmin. Kush po i vret shqiptarët?

Duhet të lexoni

Petro Koçi: Përtej dallimeve partiake, të vazhdojmë procesin e aplikimit për dëmet e tërmetit

Kryetari i Partisë Socialiste, Njësia nr.6, Petro Koçi i ka bërë thirrje banorëve të Kombinatit të prekur nga dëmet...

Rëndohet situata në Infektiv, 4 persona në rrezik për jetën

Katër persona kanë humbur jetën tek Infektivi gjatë 24 orëve të fundit për shkak të koronavirusit. Ndërkohë ISHP ka...

LAJMI I FUNDIT/ Virusi del jashtë kontrollit, shënohet rekordi i zi brenda 24 orësh

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar sot rekordin e ri të Covid 19. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Jo pak bujë shkaktoi ndalimi i 25 ton mish të infektuar me salmonelë në portin e Durrësit, aksion që ndodhi para dy muajsh.

Çfarë ndodhi me këto tonelata mishi të prekur nga salmonella dhe E.Coli?

Ky mish, i cili është një rrezik për jetën e konsumatorit, ndodhet ende në Durrës dhe pret momentin që të hidhet në treg, edhe pse AKU kërkoi asgjësimin e tij.

Mishi i infektuar, i importuar nga Qipro, para 70 ditësh zbarkoi në Durrës, ku subjekti importues kërkoi zhdoganimin e produktit.

Inspektori i AKU-së pranë këtij kontenieri ka marrë disa kampione mishi nga ngarkesa 25 ton dhe ka urdhëruar që të mbahet i bllokuar deri në momentin e daljes së rezultatit të analizave.

Më 21 gusht ISUV ngre alarmin për këtë ngarkesë dhe thotë se mishi ka rezultuar me ngarkesë mikrobiologjike përkatësisht me E.Coli dhe salmonel. Mbi bazën e këtij alarmi Drejtoria e AKU-së Tiranë nxjerr vendimin përfundimtar për kthimin e ngarkesës së rrezikshme ose asgjesimin e saj.

Edhe pse u kërkua asgjesimi i mishit, AKU e mbylli gojën dhe bëri sikur e harroi këtë ‘bombë’ ushqimore.

Sot pas 70 ditësh mishi me E.Coli dhe salmonelë ndodhet në Shqipëri dhe subjekti po tenton ta sjellë atë në tryezën e konsumatorit shqiptarë.

Çfarë ndodh nëse ky mish del i lirë të tregtohet në Shqipëri?

Konsumatët rrezikojnë të preken nga sëmundje të rënda që rrezikojnë edhe jetën e tyre.

Papërgjegjshmëria e AKU-së është një këmbanë alarmi për shëndetin tonë. AKU, një institucion inekzisten, nuk arrin që të mbrojë konsumatorin shqiptar nga ushqimet e infektuara, por shpesh herë është bërë palë duke rrezikuar rëndë shëndetin tonë.

Jo vetëm kaq, por skandali thellohet edhe më tej.

Ky lajm, sot qarkullon vetëm në disa portale të vogla. Në fillim, këtë superskandal e denoncoi edhe Top-Channel. Por papritur, ky television, e fshiu lajmin dhe heshti.

Çfarë interesash ka Top-Channel për të fshirë dhe për të zbehur zhurmën e 25 ton mish derri të infektuar me salmonelë?

Asnjeherë nuk mund ti përgjigjemi pse Top-Channel e fshiu lajmin dhe u bë palë me hestjen vrastare.

Por ajo që dihet është se nëse ky product do të hidhet në treg, ne jemi të parët që rrezikohemi të prekemi nga këto sëmundje që edhe mund të shkaktojnë viktima.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Petro Koçi: Përtej dallimeve partiake, të vazhdojmë procesin e aplikimit për dëmet e tërmetit

Kryetari i Partisë Socialiste, Njësia nr.6, Petro Koçi i ka bërë thirrje banorëve të Kombinatit të prekur nga dëmet...

Rëndohet situata në Infektiv, 4 persona në rrezik për jetën

Katër persona kanë humbur jetën tek Infektivi gjatë 24 orëve të fundit për shkak të koronavirusit. Ndërkohë ISHP ka konfirmuar 93 raste të reja me koronavirus...

LAJMI I FUNDIT/ Virusi del jashtë kontrollit, shënohet rekordi i zi brenda 24 orësh

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar sot rekordin e ri të Covid 19. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 420 testime për të dyshuar...

Shëngjin/ Mbytet 34- vjeçari nga Kosova, i mori jetën një gropë në det

Është gjetur i mbytur në bregdetin e Lezhës një 34 vjeçar nga Ferizaj, Kosovë. Ngjarja ka ndodhur pasditen e sotme (10 korrik), trupi i...

Petro Koçi shpalos platformën organizative: Po rindërtohet një Kombinat modern

Kryetari i Partisë Socialiste për Njësinë nr.6, Petro Koçi, ka publikuar në faqen e tij zyrtare në Facebook platformën me të cilën do të...

Më shumë artikuj të ngjajshëm