Praga përbëhet nga kulla të përjetshme me magji dhe intriga … Qyteti është një labirint me rrugë të shtruara me pllaka dhe oborre, një thesar i fshehur që çdo udhëtar i rastësishëm do të dëshironte ta eksploronte. Edhe në hapësirën e vogël të Sheshit të Qytetit të Vjetër, do të gjeni shumë atraksione si tempuj të vjetër, kopshte por edhe bare të modës së vjetër, kafene dhe restorante romantike. Ju sugjerojmë disa vende interesante në Pragë që duhet t’i vizitoni. Atraksionet kryesore të Pragës. Kështjella e Pragës është një fortesë vizualisht e pabesueshme kodrinore dhe një nga kështjellat më të mëdha dhe më të vjetra në botë. Eshtë selia e presidentit të Republikës çeke dhe dikur ishte strehonte Perandorinë Austria

Sot, është monument i UNESCO-s dhe është e hapur për eksplorim. Aty do të gjeni pallate madhështore, kisha, rrugica dhe kopshte mbresëlënëse. Katedralja e St. Vitus. Ndërsa eksploroni të gjitha mrekullitë e Kështjellës së Pragës, ndaloni në Katedralen e Shën. Vitus, një pjesë e madhe e së cilës është ndërtuar më shumë se 600 vite më parë. Përveç dritareve mahnitëse prej xhami, do të gjeni kriptet e mbretërve të parë të Bohemisë dhe do të admironi skulpturat me gur të gdhendur të katedrales. Sheshi i Qytetit të Vjetër. Ky është vendi ku ndodh gjithë magjia. 

Që nga Mesjeta, sheshi gotik ka qenë dëshmitar i të gjitha llojeve të regjimeve dhe gjakderdhjeve. Sot, për fat të mirë, gjërat janë qetësuar. Spektakli me hënën që ngrihet dhe bie midis kullave të Kishës së Zojës sonë dhe Orës Astronomike të qytetit thjesht provokon frikë dhe admirim … Ora Astronomike. Kjo është arsyeja pse turistët e panumërt vizitojnë qytetin e Pragës çdo vit. Eshtë zbukuruar me statuja dhe piktura të panumërta nga Josef Mánes dhe bukuria e saj astronomike jo vetëm që tregon kohën, por tregon lëvizjet unike të planetëve rreth tokës, diellit dhe hënës përmes shenjave të zodiakut. Ura e Charles. Eshtë deri tani ura më mahnitëse në botë. Bashkon Qytetin e Vjetër me Qytetin e Ri mbi lumin Vltava dhe është atraksioni më e famshëm i qytetit. Që nga ndërtimi i saj midis 1357 dhe 1402, Ura ka parë procesime mbretërore, beteja, ekzekutime dhe filma të Hollivud. Me e mira? 

Koleksioni i 30 statujave përgjatë gjithë urës. Varrezat e Vjetra Hebraike. Një xhungël me varre. Në fillim mund t’ju duketi makabër, por ky vresht i vockël do t’ju japë një ide se sa njerëz jetuan dhe u lutën në lagje. E trishtueshme? Ndoshta. Ia vlen një vizitë? Pa dyshim. Kodra Petrin. Pamje e papërshkrueshme. Gjëja më e mirë për këtë vend është që keni mundësinë për të parë peizazhin fantastik të qytetit të Pragës falas. Pika të tjera magjike janë shtigjet e panumërta të mbingarkuara dhe kisha e vjetër e Ukrainës, mbase një nga pjesët më romantike të qytetit. 

Loreto. Vizitoni këtë ndërtesë të mrekullueshme barok për të bërë foto fantastike dhe të keni mundësinë për të admiruar shumë objekte të çmuara të artit antik në thesar. Biblioteka Klementinum. Konsiderohet një nga bibliotekat më të bukura në botë, dhe duhet të biem dakord. Një shembull unik i stilit klasik barok, kjo bibliotekë u hap në 1722 si pjesë e një universiteti jezuit dhe pret një koleksion mahnitës të 20,000 librave. 

Në Pragë do të gjeni edhe një shtëpi vallëzimi! 11 gjëra të mrekullueshme që nuk i dinit për Pragën. Në zemër të Europës është një qytet i formuar nga perandorë, shkrimtarë dhe artistë. Me gjallëri gotike, shkëlqim të shekullit 29-të dhe modernizëm të shekullit të 20-të, Praga është me të vërtetë e pakrahasueshme. Nga muret me mbishkrime deri te informacionet mbi birrën, ju paraqesim 11 gjëra që nuk i dinit për këtë qytet të mrekullueshëm. 

Ka kështjellën më të madhe në botë. E ndërtuar në shekullin e 9-të, Kështjella e Pragës strehon katedrale të bukura, kisha, pallate mbretërore dhe kopshte të bukura. Ka një mur mbishkrimesh kushtuar John Lennon. Eshtë ripikturuar dhjetra herë që nga viti 1980 dhe shoqërohet me vargje nga Lennon dhe The Beatles. 

Ura e Charles. Ka një domethënie matematikore. Ish-mbreti Çekisë Charles IV vuri gurin e parë në urë në 5:31 të mëngjesit më 9 Korrik 1357. Ishte një njeri që besonte thellë në bestytni dhe astrologji dhe zgjodhi këtë datë për shkak të formës së saj të shkruar: 1-3-5-7-9-7-5-3-1 (viti, dita, muaji, ora). Nuk duhet ta keni dëgjuar kurrë më parë këtë! Në qytet shtrihet Vlatva, lumi më i madh në të gjithë vendin … 

Sipas legjendës, Hitleri planifikonte të mirëmbante lagjen hebraike të qytetit kur po tërhiqej. Sado e çuditshme mund të tingëllojë, udhëheqësi nazist dëshironte të vendosej në zonë dhe ta shndërronte në muze në kujtim të “fisit të zhdukur” … Edhe nëse nuk e keni vizituar kurrë Pragën, me siguri do të keni dëgjuar për Orën e famshme Astronomike. Në Azinë Juglindore, në Seul, do të gjeni një kopje të saktë në lagjen e famshme Hongdae … Salla e famshme e Vallëzimit ose Ndërtesa Dance City u frymëzua nga Fred Aster dhe Ginger Rogers. Projektuar nga kanadezo-amerikani Frank Jerry dhe kroati Vlado Milunic, duket si një çift që vallëzon dhe simbolizon yin dhe yang, në këtë rast, përzierjen e komunizmit me demokracinë. 

Vendasit konsumojnë më shumë birrë për kokë se çdo komb tjetër në botë, përndryshe, është vendlindja e Pilsner. Dhe nëse po pyesni veten, çdo grua në qytet konsumon 155 litra birrë në vit! Shpesh votohet si monumenti më i urryer në qytet, Kulla Zizkov përmban statuja bebesh që ngjiten në majë të saj. Artisti çek David Cerny është thellësisht jokonvencional, për më tepër, është specialiteti i tij të ndërthurë provokuesen me qesharaken. Ura Charles ishte dikur sheshi më i madh në Europën mesjetare. 

Eshtë fakt mbresëlënës që ende mbetet një nga më të mëdhenjtë në botë. Emri i saj më i vjetër ishte ”Tregu i gjedhit”. Nëse ngjiteni në 299 shkallët e Kullës Petrin, do të shijoni pamje të jashtëzakonshme të qytetit. Marrë nga “Ngjarje nga Historia Botërore.”