E mërkurë, 5 Gusht, 2020

Prokuroria e Kosovës ngre padi penale kundër një gruas së kthyer nga Siria

Duhet të lexoni

Kosova drejt karantinës/ Qeveria merr vendimin: Askush nuk kalon kufirin pa testin e Covid

Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja për parandalimin e Covid-19. Nga data 30 korrik të gjithë personat...

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Prokuroria Speciale e Kosovës, ka ngritur një  aktakuzë ndaj një gruaje mbi dyshimet për veprën penale: organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist.

F.Z, akuzohet se në vitin 2014 me vetëdije kishte udhëtuar drejt Sirisë për tu bërë pjesë e grupit militant Shteti Islamik.

Sipas Prokurorisë Speciale, F.Z, më 23.08.2014, përmes Aeroportit Ndërkombëtar “Adem Jashari“ në Prishtinë kishte udhëtuar drejt shtetit të Turqisë me qëllim të kalimit në Siri dhe Irak.

Prokuroria thotë se F.Z, pas arritjes në Turqi kishte “për qëllim që t’i bashkangjitet organizatës terroriste “ISIS”, e cila ishte duke luftuar dhe shkaktuar akte dhune, nga maltretimet deri te vrasjet, në këto shtete”, thuhet mes tjerash në njoftimin e Prokurorisë Speciale të Kosovës.

Në muajin prill të këtij viti, institucionet e Kosovës kthyen nga Siria 110 kosovarë në mesin e tyre katër luftëtarë, 32 gra dhe 74 fëmijë.

Para pak ditësh për ministri i Brendshëm në detyrë i Kosovës, Ekrem Mustafa konfirmoi për REL, se institucionet janë duke u përgatitur për kthimin e kosovarëve të tjerë që kanë mbetur ende në territorin e Sirisë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim konsiderohet si tradhëti kombëtare, dhe...

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur e bënë mëkatin! Edhe kur ju...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Ndërron jetë si pasojë e Covid mjeku i njohur i Tropojës

Burime për mediat bëjnë me dije se mjeku i njohur, Anibal Byberaj ka ndërruar jetë mbrëmjen e së dielës nga Covid-19. Pneumologu ishte paraqitur një ditë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm