Disa nga detajet mund të ndryshojnë, por vit pas viti, këto destinacione në të gjithë botën kanë fituar një reputacion të merituar për të pritur tradicionalisht Vitin e Ri.

  1. Sidnej
    Sidnej, Australi, është qyteti i parë që pret Vitin e Ri në mesnatë. Ekrani kryesor i fishekzjarreve zhvillohet në Sidnej Harbur në Shtëpinë e Operas dhe Portin e Urës duke siguruar një sfond spektakolar.
Image result for sydney new year fireworks

2. Taipei
Nata e Vitit të Ri në Taipei, kryeqyteti i ishullit të Tajvanit, është një spektakël vizual. Ndërtesa më e lartë e qytetit, Taipei 101, është imazhi fillestar për një shfaqje të paharrueshme të fishekzjarreve.

Image result for taipei taiwan  new year fireworks

3. Bangkok
Bangkok shpesh kryeson listat e qyteteve më të mira të jetës së natës të Azisë. Sigurisht, është një vend i fantastik për të pritur Vitin e ri, nëse ju pëlqen turma, zhurma dhe kënaqësia.

Image result for bangkok new year fireworks

4. Dubai
Burj Khalifa në Dubai është një nga rrokaqiejt që tërheq vëmendjen në botë, më shumë në prag të Vitit të Ri. Burj Khalifa mban rekordin për ndërtesën më të lartë në botë (2,716,5 këmbë), dhe njerëzit mblidhen poshtë saj për të mirëpritur një vit të ri me një shfaqje të mahnitshme të fishekzjarreve. Jo shumë larg, Burj Plaza është pak më e qetë dhe e popullarizuar me familjet.

Related image

5. Moska
Sheshi i Kuq Historik në Moskë ofron një nga mjediset më të ftohta, por edhe më tërheqëse vizuale për një shfaqje të fishekzjarreve të Vitit të Ri.

Related image

6. Cape Town
Cape Town është një nga qytetet më të bukura të vendosura në Afrikë – dhe në botë. Fishekzjarret e Vitit të Ri e bëjnë atë më shumë spektakolare.

Related image

7. Londra
Londra përgjatë Thames siguron absolutisht një sfond të mrekullueshëm për fishekzjarret e Vitit të Ri. Biletat shiten me shpejtësi për zonën e skenave, por ju mund të jeni në gjendje të shihni fishekzjarret falas nga kodrat e kodrave si Primrose Hill, Parliament Hill në Hampstead Heath, Greenwich Park dhe Alexandra Palace.

Image result for london new year fireworks

8. Rio de Janeiro
Nëse dëshironi të prisni një vit të ri me rreth 2 milion shpirtra të tjerë në një vendpushim të ngrohtë me plazhe, drejtohuni drejt Rio de Janeiro. Mbledhja kryesore bëhet në plazhin Copacabana dhe tradicionalisht përmban një larmi aktesh muzikore dhe fishekzjarre.

Related image

9. New York
Times Square në Manhattan. Është sinonim i festës së Vitit të Ri në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Edhe nëse nuk jeni aty personalisht, ka mundesi ta keni parë rënien e famshme të topit në televizion. (Topi bëri debutimin e tij në vitin 1907 dhe është rrëzuar çdo vit që nga atëherë, përveç për dy vjet gjatë Luftës së Dytë Botërore).

Image result for times square new york new year fireworks

10. Las Vegas
Vegas shkëlqen gjatë gjithë vitit, por ndizet mrekullisht për natën e Vitit të Ri. Rruga është mbyllur për automjete dhe këmbësorët shijojne një festival të paharrueshëm. Në mesnatë, kazinotë e ndryshme hedhin një tufë mbresëlënëse fishekzjarre nga çatitë e ndërtesave të tyre. Mund ta shikoni shfaqjen nga lart Kulla e Stratosferës.

Related image