E shtunë, 23 Janar, 2021

Kryeministri Rama u kërkon ndihmë ndërtuesve, ata i përgjigjen: Jemi të falimentuar

Duhet të lexoni

MSH: Rriten ndjeshëm rastet e reja me Covid, 25 të infektuar në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar së fundmi se në 24 orët e fundit janë testuar 173 qytetarë të dyshuar...

Paralajmëron shkenctarja kineze nga Wuhan: Do të ketë shpërthime të tjera virusesh!

Një shkenctare kineze e cila pak muaj më parë jehoi në të gjithë botën, paralajmëron se koronavirusi është vetëm...

COVID-19 drejt largimit nga Italia, 92 viktima në 24 orë

Në 24 orët e fundit në Itali janë regjistruar 92 viktima e 300 raste pozitive më shumë. Numri i pacientëve...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Kryeministri Rama u ka bërë sërish thirrje publike gjithë ndërtuesve, që të bëhen pjesë e projekteve të rindërtimit të banesave duke mos nxjerrë asnjë justifikim.

“Asnjë nga ndërtuesit nuk duhet të gënjëjnë veten që do ta kalojnë këtë këtë proces pa u lagur”, u shpreh Rama.

Pas takimit që kishte dje me banorët e Durrësit, Rama ka bërë me dije edhe disa nga justifikimet që kanë disa prej ndërtuesve.

“Disa prej tyre më kanë çuar mesazhe pas takimit që zhvillova mbrëmë në Durrës duke nxjerrë lloj-lloj bishtash, apo arsyetimesh, por më ka bërë përshtypje arsyetimi që ne jemi të falimentuar të shesin shtëpitë e tyre të shesin pasuritë e tyre dhe të marrin marrin kredi apo çfarë të duan, apo të vënë kolateral ca kanë, sepse besoj që fund të ditës, liria është më e shtrenjtë se pasuria. Po qese nuk reagojnë me humanizëm dhe me përgjegjshmëri do ti humbin të dyja”.

Ndër të tjera kryeministri theksoi se të gjitha riparimet do të zhvillohen nën mbykëqyrjen e rreptë të ekspertizës së institutit të ndërtimit.

“Dje ju kam kërkuar ndërtuesve të këtyre godinave, investitorëve që të përfshihen menjëherë në projektet e riparimit. Po ashtu nga na  tjetër, zoti Shkreli së bashku me drejtorin dhe stafin e Institutit të ndërtimit është impenjuar që në një kohë rekord të përgatisë standarded e riparimit, godinë për godinë, kriteret teknike dhe të garantojë që të gjitha riparimet të zhvillohen nën mbykëqyrjen e rreptë të ekspertizës së institutit të ndërtimit”.S.O

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në vitin 1998 për shpikjen e...

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt e vajzat tona atje, sa...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm