E enjte, 24 Shtator, 2020

Ajri i Londrës është aq i ndotur sa të marrësh frymë atje është si të pish 160 cigare në vit

Duhet të lexoni

Si në përralla, Mark Frroku bën propozimin e veçantë për Rudinën

Në një mjedis tepër të veçantë dhe i kujdesur në detaje, biznesmeni Mark Frroku i ka propozuar Rudina Dembacajt. Këtë...

Një vend vakant në Gjykatën Kushtetuese, Kuvendi shpall kriteret

Kuvendi i Shqipërisë rishpall hapjen e procedurës së aplikimit për vendin vakant për një anëtar të Gjykatës Kushtetuese, me...

Klevi Pojana: Më 25 prill të ngrejmë një sistem të ri të mbështetur mbi vlera dhe në qendër të së cilit të jetë qytetari...

Me anë të një shkrimi në ‘Facebook’, i shoqëruar dhe me një video në lidhje me aktivitetin e tij...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Të marrësh frymë në zonat më të ndotura të Britanisë së Madhje është po aq keq sa të konsumosh 160 cigare në vit.

Kështu raporton Fondacioni  Britanik për Zemrën i cili thotë se ndotja në qytete është një emergjencë e shëndetit publik dhe i kërkoi qeverisë të marrë masa më të rrepta për ta ndaluar.

Pjesëza nga ndotja mund të futen brenda trupit dhe të shkaktojnë  dëme kërcënuese për jetën, duke rritur rrezikun për goditje në zemër apo për atak kardiak dhe të ndikojnë në rrezikun e sëmundjeve të mushkërive dhe përhapjen e kancerit .

Zona të tjera ku ajri është pak a shumë sa mesatarja e 155 cigareve çdo vit janë Ëestminister(157), Kensigton dhe Çelsi(156), Islington(156),Uelthem Forest(156) dhe Haknei(155).

Ekspertët kanë llogaritur sa vite jetë një person humbet thjesht duke marrë frymë në këto zona të ndotura, duke e krahasuar me sa vite jetë humbasin duke pirë cigare.Të thithësh këtë ajër të ndotur ëshët toksike për indet me të cilat bie në kontakt dhe shkaktojnë sëmundje të zemrës që e vrasin dikë në moshë të re.Kjo gjithashtu mund të ndikojë në personat që janë tashmë të sëmurë dhe të nxisë astmën tek fëmijët.

Fondacioni Britanik për Zemrën i ka kërkuar qeverisë së ardhshme të marrë masa të rrepta për të ulur ndotjen në normat e diktuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Si në përralla, Mark Frroku bën propozimin e veçantë për Rudinën

Në një mjedis tepër të veçantë dhe i kujdesur në detaje, biznesmeni Mark Frroku i ka propozuar Rudina Dembacajt. Këtë...

Një vend vakant në Gjykatën Kushtetuese, Kuvendi shpall kriteret

Kuvendi i Shqipërisë rishpall hapjen e procedurës së aplikimit për vendin vakant për një anëtar të Gjykatës Kushtetuese, me qëllim plotësimin e “vakancës së...

Klevi Pojana: Më 25 prill të ngrejmë një sistem të ri të mbështetur mbi vlera dhe në qendër të së cilit të jetë qytetari...

Me anë të një shkrimi në ‘Facebook’, i shoqëruar dhe me një video në lidhje me aktivitetin e tij politik në njësinë 8,  nënkryetari...

Covid 19/ Bie numri i të infektuarëve, 3 persona ndërrojnë jetë

Rënie e lehtë e numrit të personave të prekur nga COVID-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë deklaroi sot se janë 121 raste të reja...

Veliaj në njësinë 7: Transformimi në rrugën ‘Artan Lenja’, premtim i mbajtur për banorët!

Paraditen e sotme kryetari i Bashkisë Tiranë Erion Veliaj, ka qënë në një inspektim në njësinë nr.7, ku ka parë nga afër investimin e...

Më shumë artikuj të ngjajshëm