E hënë, 10 Gusht, 2020

Balla në parlament: Koha të reflektojmë për të qenë bashkë, siç e do zakoni i shqiptarit

Duhet të lexoni

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla apeloi deputetët e opozitës në sallë që të mos bëjnë atë që e quajti, vaji i korbit në ditë zie. Ndërsa bëri një bilanc të dëmeve e falënderoi ekipët e kërkim shpëtimit për solidaritetin ndaj Shqipërisë, Balla kërkoi reflektimin e opozitës për të qënë bashkë në përballimin e kësaj situate. “I them kolegut të ri në Shqipëri nuk bëhet korbi në ditë zie, as vaji i korbit. Shqipëria prej 26 nëntorit po kalon një nga momentet më të vështira, më të hidhura. Tërmeti i tmerrshëm që goditi Shqipërinë e që u shoqërua me një bilanc tragjik, përbën një sfidë që shkon përtej mundësive të qeverisë sonë, e të kombit tonë.

 Për ata që ende nuk e dinë, vijojnë të marrin ndihmë shëndetësore 29 motra e vëllezër te trauma 4 në Durrës dhe 3 të tjerë të dërguar jashtë vendit, e kjo falë qeverisë italiane ku Rama e Conte kanë qenë në kontakt të vijueshëm. Sipas sizmiologëve janë regjistruar mbi 1400 pas goditje e duhet t’u japim një mesazh qytetarëve, që s’jemi as të parët as të fundit që kalojmë situata të tilla. 10 vite më parë një tërmet 6.3 rihter në Zelandën e Re shkaktoi 190 të vdekur e një qytet të shkatërruar.” tha Balla ndërsa bëri një bilanc të demëve të shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit. “1183 shtëpi të shembura, 5514 të dëmtuara rëndë nga tërmeti, edhe në rrethe të tjera që nuk i kemi përmendur. Të të dëmtuara lehte 3569 shtëpi, 558 të dëmtuara rëndë pallatë ndërsa të dëmtuara lehtë 337. Ju dëgjova me vëmendje, ndonjë për efekt të karriges  ka trashëguar fjalimin e opozitës së vjetër. Kjo është një seancë solemne me vëmendje për ata që nuk ka shtëpi që kanë humbur të afërmit, e ky kuvend mbështet të gjitha aktet që bëri qeveria. Nuk e kuptoj të marrësh fjalën e të jesh kundër dhurimit të banesave të atyre që mbetën pa banesa. Nuk e kuptoj dhe besoj se do reflektoni që ne t’u garantojmë pension të posaçëm atyre që mbijetuan por humbën familjare. Por do ta bëjmë me aktin e qeverisë që sjell sot këtu. Buxheti ndryshon duke krijuar në kapitull të vecantë për rindërtimin pa prekur pjesën tjetër që lidhen me jetën ekonomike në cdo cep të vendit. Mjaft më me këngët e Albana Vokshit që gjoja PPP.. s’ka PPP fare këtu, ju dëgjova me kujdes, këtu flitet për cështje konkrete, t’u japësh shtëpi atyre që janë pa shtëpi. Dhe sa për PPP e kemi bërë me bindjen për t’i shërbyer njerëzve. Kush ka ankesa të shkojë t’i bëjë në prokurori, së shpejti ngrihet prokuroria speciale. Kur kam qenë në opozitë kam bërë 117 kallëzime në prokurori. bëni atë që duhet të bëjë cdo njeri normal. Me gjithë panoramën e zymtë, fill pas tërmetit e gjithë struktura e shtetit, ishim të gjithë aty për të parë nga afër atë protokoll ndërhyrje.

Nuk është e vërtetë që nuk kishte pajisje. Kemi qenë bashkë me deputetë të opzoitës, ka qenë i menjëhershëm solidariteti nga të gjithë forcat e huaja. Kam ndenjur non stop me një prej forcave që erdhën nga ekipet e huaja, sa ishin kthyer nga Portugalia, për të njëjtën mision, pse s’e bënte dot vet Portugalia, pa ekipin rumun? Edhe në kili kanë shkuar, dhe kjo nuk është turp, por solidaritet me një fatkeqësi kaq të madhe natyrore.I falënderoj vëllezërit nga Kosova, për nisjen e menjëhershme drejt Shqipërisë. Është koha të reflektojmë dhe thirrja e kryeministrit vlen edhe për ju për të qenë bashkë sic e do zakoni i shqiptarit.” përfundoi Balla.

M.K

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe i marrëveshjeve politike gjejnë mbështetjen...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim konsiderohet si tradhëti kombëtare, dhe...

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur e bënë mëkatin! Edhe kur ju...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm