Lionel Messi hyri në histori duke fituar Topin e Artë për të gjashtën herë, si asnjë lojtar tjetër më parë.Pas Leos u renditën Virgil van Dijk, Kristiano Ronaldo dhe në vendin ekatërt Sadio Mane.

Por për Messin ky i fundit meritonte një vlerësim më të madh.Argjentinasi  e votoi Mane-n  për FIFA Best Aëard dhe  ai ka shpjeguar arsyet.

‘’ Është turp të shohësh Mane të përfundojë në vendin e katërt,” – deklaroi Messi për Canal +. -“Unë mendoj se ka pasur shumë lojtarë të shkëlqyeshëm këtë vit. Kjo ishte arsyeja pse ishte e vështirë të zgjidhje një lojtar të veçantë. Por unë zgjodha Sadio Mane (për çmimin The Best), sepse ai është një lojtar që më pëlqen. Mane zhvilloi një sezon të shkëlqyeshëm me ekipin e Liverpoolit, prandaj e zgjodha. E përsëris, ka pasur shumë lojtarë të shkëlqyeshëm këtë vit, kështu që zgjedhja ishte e vështirë.’’

Mane konsiderohet si një nga më të mirët në qarkullim dhe këtë e konfirmoi edhe  në fitoren e fundit të  Liverpool 5-2 ndaj Everton.

SPONZORIZIM: Për shpallje të vogla që nga viti 2000, vizitoni www.SHPALLJE.biz