Disponimi i Trumpit për të ecur përpara – Kryetari i Dhomës  Nancy Pelosi

Kongresmenja  Nancy Pelosi thotë se Dhoma e Përfaqësuesve do të paraqesë akuza kundër Presidentit të SHBA Donald Trump për pretendime të abuzimit  me pushtetin.

“Demokracia jonë është ajo që është në diskutim, presidenti nuk na lë zgjidhje tjetër veçse të veprojmë,” tha  Demokrati më i zgjedhur. Ajo foli një ditë pasi Komisioni Gjyqësor i Dhomës filloi të shqyrtojë akuzat e mundshme kundër presidentit republikan. Z. Trump u tha demokratëve që të vepronin shpejt nëse do të fajësonin atë.

Çfarë tha Pelosi?

Kongresmenja e Kalifornisë tha për konferencën e lajmeve të mëngjesit të së enjtes: “Faktet janë të pakontestueshme. Presidenti abuzoi fuqinë e tij për përfitimin e tij politik në kurriz të sigurisë sonë kombëtare, duke ndaluar ndihmën ushtarake dhe një takim vendimtar të Zyrës Ovale në këmbim të një njoftimi për një hetim për rivalin e tij politik ”. Ajo shtoi: “Mjerisht, por me besim dhe përulësi, me besnikëri ndaj themeluesve tanë dhe një zemër të mbushur me dashuri për Amerikën, sot po kërkoj nga kryetarët tanë që të vazhdojnë me artikujt e fajësimit”.

Demokratët janë të prirur të mbajnë një votim për fajësimin në Dhomën e Përfaqësuesve para fundit të vitit, me perspektivën e një gjykimi në Senat mbase që në janar të vitit 2020. Të mërkurën, zonja Pelosi mbajti një takim me dyer të mbyllura për fajësimin me demokratët e saj dhe i pyeti  ata: “A jeni gati?” Ligjvënësit u përgjigjën me një “Po” ngacmues, sipas agjencisë së lajmeve Associated Press.

Çfarë tha Shtëpia e Bardhë?

Z. Trump  pak para fjalëve të zonjës Pelosi,bëri një postim në tëiter: “Nëse do të më fajësosh, bëje tani, shpejt, kështu që ne mund të kemi një gjykim të drejtë në Senat, dhe në mënyrë që vendi ynë të kthehet tebiznesi.” Sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë Stephanie Grisham tha menjëherë pas fjalëve të zonjës Pelosi se demokratët “duhet të kenë turp”. Ajo shtoi: “Ne mezi presim një gjykim të drejtë në Senat.”

Këshilltarja e lartë e Trump, Kellyanne Conëay u tha gazetarëve: “Ne jemi gati për një gjyq.” “Kjo është kur mbrojtja vazhdon veprën,” tha ajo, duke shtuar se republikanët mezi presin t’i thërrasin dëshmitarët e tyre. Të mërkurën, tre ekspertë të ligjit kushtetues i dëshmuan Komisionit Gjyqësor të Dhomës se veprimet e zotit Trump për të marrë ndihmë nga një komb i huaj ishin një shkelje e padepërtueshme. Një profesor i katërt tha se veprimet e zotit Trump ishin të gabuara, por jo aq sa për ta shkarkuar atë. Komiteti gjyqësor po dëgjon nga dëshmitarët dhe ka për detyrë të shkruajë artikujt e fajësimit për të cilin Dhoma e plotë do të votojë më vonë. Ndër akuzat zyrtare të fajësimit që pritet të konsiderohen nga komiteti gjyqësor janë abuzimi i pushtetit, pengimi i drejtësisë dhe shpërfillja ndaj Kongresit. Për çfarë akuzohet Trump?
Procesi i fajësimit filloi në shtator pasi një kallëzues anonim u ankua në Kongres për një telefonatë të korrikut nga zoti Trump drejtuar presidentit të Ukrainës, në të cilën zoti Trump dukej se lidhi ndihmën ushtarake amerikane për Ukrainën duke filluar hetimet të cilat mund ta ndihmojnë atë politikisht. Demokratët thonë se zoti Trump dha dy patate të pazakonta në Ukrainë – 400 milion dollarë ndihmë ushtarake që ishin ndarë tashmë nga Kongresi, dhe një takim i Shtëpisë së Bardhë për Presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky – për të marrë hetime. Ata mendojnë se ky presion i pretenduar ndaj një aleati të ndjeshëm të SH.B.A.-së përbën një shpërdorim të pushtetit. Hetimi i parë që zoti Trump dëshironte nga Ukraina ishte tek ish-nënkryetari Joe Biden, sfiduesi kryesor i tij demokrat dhe djali i tij Hunter. Hunter u bashkua me bordin e një kompanie të energjisë në Ukrainë kur Joe Biden ishte nënkryetar i SHBA.

Kërkesa e dytë e Trump ishte që Ukraina të përpiqet të vërtetojë një teori konspirative që Ukraina, jo Rusia, ndërhynë në zgjedhjet e fundit presidenciale të SHBA. Kjo teori është hedhur poshtë shumë, dhe agjensitë e inteligjencës amerikane janë unanime në thënien se Moska ishte pas hakimit të postave elektronike të Partisë Demokratike në vitin 2016.//Gazeta Ora
M.K

SPONZORIZIM: Për shpallje të vogla që nga viti 2000, vizitoni www.SHPALLJE.biz