E enjte, 24 Shtator, 2020

Depozitat mbi tarracat e pallateve, rreziku real gjatë lëkundjeve sizmike

Duhet të lexoni

Si në përralla, Mark Frroku bën propozimin e veçantë për Rudinën

Në një mjedis tepër të veçantë dhe i kujdesur në detaje, biznesmeni Mark Frroku i ka propozuar Rudina Dembacajt. Këtë...

Një vend vakant në Gjykatën Kushtetuese, Kuvendi shpall kriteret

Kuvendi i Shqipërisë rishpall hapjen e procedurës së aplikimit për vendin vakant për një anëtar të Gjykatës Kushtetuese, me...

Klevi Pojana: Më 25 prill të ngrejmë një sistem të ri të mbështetur mbi vlera dhe në qendër të së cilit të jetë qytetari...

Me anë të një shkrimi në ‘Facebook’, i shoqëruar dhe me një video në lidhje me aktivitetin e tij...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Gazeta Ora

Depozitat e ujit mbi pallate janë tashmë një imazh i parë rëndom nga të gjithë ne në 30 vjecarin e fundit. Ato janë të vendosura në soletat e tarracave dhe mbajnë 500 deri në 1 mijë litra ujë. Përvec faktit që kushtet higjenike të tyre lënë shumë për të dëshiruar, së fundmi pas deklaratave të disa inxhinierëve, ekspertëve si dhe përvojës së hidhur pas tërmetit të datës 26 nëntor, është ngritur alarmi për heqjen e tyre nga tarracat e pallateve. 

Profesoresha Luljeta Bozo ka qenë e para që ka dhënë alarmin për depozitat e ujit në tarracat e pallatit. Sipas inxhinieres, tarracat janë bërë për të mbajtur 75 kilogramë dhe jo 500 litra ujë. Kjo ngarkesë gjatë lëkundjeve sizmike rritet ndjeshëm, dhe dobëson forcën e soletës dhe betonit, duke vënë në rrezik jetët e shumë njerëzve.  

Gjatë tragjedisë së 26 nëntorit, një pallat në Durrës pësoi dëme të jashtëzakonshme nga shembja e depozitave, të cilat shkatërruan plotësisht zonën e shkallëve, të cilat u shembën, duke bllokuar daljen e banorëve nga ndërtesa. 

Inxhinieri Idlir Dervishi thotë se depozitat e ujit janë peshë e pallogaritur për strukturën e një pallati. Ato janë si një kat shtesë që në rastin e një lëkundje të fortë mund të ndikojnë në shembjen e strukturës totale. Sipas inxhinierit edhe rrjedhja e ujit prej tyre ndikon negativisht. Dobëson betonin dhe e bën tarracën të pasigurtë. Aq me tepër kur këto depozita vendosen në të njëjtin vend. 

E megjithatë për Tiranën dhe Durrësin, që nuk kanë kushte të ujit të pijshëm dhe me orar të plotë në shtëpitë e qytetarëve, depozitat kanë qenë zgjidhja e vetme për qytetet. Ndërkohë, pallatet e reja kanë kate të nëndheshme, ku mund të spostohen depozitat, pallatet e ndërtuara oara viteve 2000 nuk kanë. Ndaj duhet gjetur një zgjidhje sa më e shpejtë, ndërkohë që marrja e masave për largimin e depozitave është më shumë emergjente. Lëkundjet nuk mund të parashikohen, ndërkohë që marrja e masave për tu mbrojtur prej tyre është detyrim jetik për shoqërinë dhe institucionet. 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Si në përralla, Mark Frroku bën propozimin e veçantë për Rudinën

Në një mjedis tepër të veçantë dhe i kujdesur në detaje, biznesmeni Mark Frroku i ka propozuar Rudina Dembacajt. Këtë...

Një vend vakant në Gjykatën Kushtetuese, Kuvendi shpall kriteret

Kuvendi i Shqipërisë rishpall hapjen e procedurës së aplikimit për vendin vakant për një anëtar të Gjykatës Kushtetuese, me qëllim plotësimin e “vakancës së...

Klevi Pojana: Më 25 prill të ngrejmë një sistem të ri të mbështetur mbi vlera dhe në qendër të së cilit të jetë qytetari...

Me anë të një shkrimi në ‘Facebook’, i shoqëruar dhe me një video në lidhje me aktivitetin e tij politik në njësinë 8,  nënkryetari...

Covid 19/ Bie numri i të infektuarëve, 3 persona ndërrojnë jetë

Rënie e lehtë e numrit të personave të prekur nga COVID-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë deklaroi sot se janë 121 raste të reja...

Veliaj në njësinë 7: Transformimi në rrugën ‘Artan Lenja’, premtim i mbajtur për banorët!

Paraditen e sotme kryetari i Bashkisë Tiranë Erion Veliaj, ka qënë në një inspektim në njësinë nr.7, ku ka parë nga afër investimin e...

Më shumë artikuj të ngjajshëm