E mërkurë, 5 Gusht, 2020

Cilën pjesë të jetës së një prindi e shihni më të vështirë? Ja 10 momente që tregojnë jetën para dhe pas lindjes së fëmijëve

Duhet të lexoni

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Mirënjohja për dr.Kominin dhe 17 ditët e ankthit të familjes së prekur nga Covid 19

Nga Marjon Gorica Sot jam kontaktuar nga një mik i imi, me të cilin prej pak kohësh nuk kam pasur...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Ardhja e fëmijëve është një moment historik në jetën e çdo personi. Në atë moment e kuptoni se sa fantastike është bota e një fëmije me të gjitha zbulimet e tyre dhe dashurinë e pakushtëzuar për të cilën flasin të gjithë. Sidoqoftë, përkundër gjithë gëzimeve që na bëjnë të vegjël kur vijnë në jetë, ata ndryshojnë plotësisht rutinën tonë. Ju duhet të “fshehni” në banjë për të marrë sadopak intimitet.

Dëshira për të pasur një fëmijë tjetër nuk është aq e fortë sa më parë.

Ju mund të pyesni veten nëse duhet t’i lani flokët vonë natën ose herët në mëngjes para se fëmijët të zgjohen.

Ndonjëherë thua që do të blesh vetëm pelena, por përfundon me një karrocë në duar.

Shumicën e kohës, ju duhet të pastroni rrëmujën që bënë fëmijët. Por, ne nuk jemi robotë, shpesh preferojmë të pushojmë edhe pse me rrëmujëra nëpër këmbë. Pushimet përfundimisht arrijnë të na japin shpresë.

Dhe, nëse keni marrë selfie të mrekullueshme në pishinë, le të themi … ato janë pak më ndryshe.

Njerëzit e famshëm postojnë foto të bukura bashkë me fëmijët e tyre, por mos harrojmë që ata kanë gjithmonë një dado që kujdeset për fëmijët e tyre, ndaj e kanë lehtësisht të menaxhueshme situatën.

Ka raste që vogëlushja juaj ka më shumë energji se ju.

Dhe ka disa që shpikin vegla për ta mbajtur fëmijën e tyre të sigurt. Paralajmërim: Kjo është shumë e rrezikshme, dhe ne nuk e rekomandojmë ose promovojmë këtë ide.

Të gjithë gjejnë mënyrat e tyre për t’u përshtatur me rutinën e tyre të re. Duhet të jetosh dhe është e gjitha pjesë e këtij procesi. Nuk është e thjeshtë të ekuilibroni kohën, punën dhe dashurinë e lirë me vëmendjen që i duhet një fëmije. Por mos u shqetësoni, do të mësoni pak nga pak dhe përfundimisht do të arrini ekuilibrin e përsosur.

Paralajmërim: Gjithmonë duhet t’i kushtoni vëmendje dhe kurrë mos ta lini fëmijën tuaj të  dalë nga shikimi juaj për të shmangur aksidentet.

Cila pjesë e jetës së një prindi e shihni më të vështirë? Ndani mendimin tuaj me ne në pjesën e komenteve!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim konsiderohet si tradhëti kombëtare, dhe...

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur e bënë mëkatin! Edhe kur ju...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Ndërron jetë si pasojë e Covid mjeku i njohur i Tropojës

Burime për mediat bëjnë me dije se mjeku i njohur, Anibal Byberaj ka ndërruar jetë mbrëmjen e së dielës nga Covid-19. Pneumologu ishte paraqitur një ditë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm