E mërkurë, 5 Gusht, 2020

Publikohet lista/ Ja këngët pjesëmarrëse në festivalin e fundvitit në RTSh (Video)

Duhet të lexoni

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Mirënjohja për dr.Kominin dhe 17 ditët e ankthit të familjes së prekur nga Covid 19

Nga Marjon Gorica Sot jam kontaktuar nga një mik i imi, me të cilin prej pak kohësh nuk kam pasur...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Në ndryshim nga vitet e kaluara, këngët pjesëmarrëse në Festivalin  e Këngës në RTSH janë bërë publike më parë.Nga Elvana Gjata, Albërie Hadërgjonaj e Arilena Araj, këto do jenë pretendentët për të përfaqësuar Shqipërinë në Eurovision 2020 që do të mbahet në Amsterdam.

1.Kanita-Ankth

Kanita prezantohet më një baladë, teksti i të cilës është realizuar nga Lindon Berisha, ndërsa muzika nga Boban Apostolov.

2.Alberie Hadergjonaj-Ku ta gjej dike ta dua

Edhe Alberia do preyantohet me baladë.Për këngën, Albërie bashkëpunoi me Timo Fllokon që shkroi tekstin dhe Adrian Hilën për muzikën.
3.Elvana Gjata-Me tana

“Me tana” prezanton Elvanën si kantautore, duke qenë se teksti dhe muzika është shkruar nga vetë këngëtarja. Kënga nis si baladë, por më pas shndërrohet në ritmike.
4. Aldo Bardhi – Melodi

Pjesëmarrës në konkurse si “X Factor” dhe festivale si “Kënga Magjike”, Aldo Bardhi prezantohet me një këngë të shkruar nga ai. Muzika u realizua nga Antoni Polimeni dhe Richy Sebastian.

5. Olta Boka – Botë për dy

Përfaqësuesja e Shqipërisë në Eurovision 2008 rikthehet këtë herë në Festival me një baladë, të shkruar nga Genc Salihu dhe kompozuar nga Florent Boshnjaku.

6. Nadia & Genc Tukiçi – Ju flet Tirana

Kompozitori, këngëtari dhe pianisti Genc Tukiçi konkurron në Festival me të bijën, Nadian. Teksti i “Ju flet Tirana” është shkruar nga Agim Xheka, ndërsa muzika nga Tukiçi.
7. Sara Bajraktari – Ajër

Sara Bajraktari, e cila u vlerësua së tepërmi nga juria gjatë prezantimit të saj në “Këngën Magjike”, vjen në Festivalin e Këngës me një “Ajër”, shkruar dhe kompozuar nga Adrian Hila.
8. Valon Shehu – Kutia e Pandorës

Valon Shehu, që prej vitesh i qëndron besnik festivale, prezantohet me “Kutia e Pandorës”, muzika e së cilës është realizuar nga Eugent Bushpepa, fituesi i Festivali të Këngës dy vite më parë. Teksti i këngës u shkrua nga Elvis Preni.

9. Kastro Zizo – Asaj

https://youtu.be/B0ryMg4yV8U

10. Tiri Gjoci – Me gotën bosh

Me tekst të Pandi Laços dhe muzikë të Everest Ndrecës, Tiri Gjoci prezantohet në Festival me “Me gotën bosh”.

11. Robert Berisha – Ajo nuk është unë

12. Wendi Mancaku – Ende

Wendi, e cila u vlerësua vitin e kaluar si “Artistja e re më e mirë” në “Këngën Magjike”, vjen në Festivalin e Këngës me “Ende”, me tekst të Endrit Mumajesit. Për muzikën, Wendi u kujdes vetë.

13. Renis Gjoka – Loja

“Loja” është kënga e Renisit, i cili nuk merr pjesë për herë të parë në Festivalin e Këngës. Muzika u realizua nga Renisi, ndërsa teksti nga Ilir Krasniqi.

14. Gena – Shqiponja e lirë

Gena prezantohet me një këngë dedikuar shqiponjave, pra popullit shqiptar. Teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi, ndërsa muzika nga Gena.

15. Kamela Islamaj – Më ngjyros

“Më ngjyros ti shpirtin nëse zgjohem” thotë Kamela në një pjesë të këngës, teksti i të cilës është shkruar nga Megi Hasani.

16. Era Rusi – Eja merre

Era Rusi prezantohet me një kompozim të Darko Dimitrov. “Eja merre”, ndryshe nga pjesa më e madhe e këngëve që janë baladë, vjen ritmike.

17. Eli Fara & Stresi – Bohem

18. Devis Xherahu – Bisedoj me serenatën

19. Bojken Lako – Malaseen

Bojken prezantohet me një prodhim të vetin, nga teksti te muzika.

20. Arilena Ara – Shaj

Arilena iu drejtua sërish kompozitorit Darko Dimitrov, i cili bashkëpunoi me Lazar Cvetkovski. Teksti u shkrua nga Lindon Berisha.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim konsiderohet si tradhëti kombëtare, dhe...

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur e bënë mëkatin! Edhe kur ju...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Ndërron jetë si pasojë e Covid mjeku i njohur i Tropojës

Burime për mediat bëjnë me dije se mjeku i njohur, Anibal Byberaj ka ndërruar jetë mbrëmjen e së dielës nga Covid-19. Pneumologu ishte paraqitur një ditë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm