E enjte, 13 Gusht, 2020

5 Trendet globale që formojnë të ardhmen tonë klimatike

Duhet të lexoni

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga emergjenca klimatike në të cilën ndodhet planeti ynë dhe lëvizjet e ndryshme mjedisore ka bërë të nevojshme dhe së fundmi të mundur krijimin e disa mjeteve që mund të na ndihmojnë ne duke qenë në po të njëjtën kohë të padëmshme për mjedisin. Energjia e rinovueshme është në rritje globalisht.

WASHINGTON – Turbinat me erë, panelet diellore dhe automjetet elektrike po përhapen shumë më shpejt në të gjithë botën sesa kishin parashikuar shumë ekspertë. Por kjo rritje e shpejtë e energjisë së pastër nuk është ende aq e shpejtë sa të zvogëlojë emetimet e gazrave serë të njerëzimit dhe të marrë ngrohjen globale nën kontroll. Ky është përfundimi i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, e cila të martën publikoi raportin e saj vjetor  të Energjisë Botërore, një raport prej 810 faqesh që parashikon tendencat globale të energjisë deri në vitin 2040. Që prej vitit të kaluar, agjensia ka rritur ndjeshëm parashikimet e saj të ardhshme për fermat në erë në det të hapur, instalimet diellore dhe makinat me bateri, të dyja për shkak se këto teknologji vazhdojnë të bëhen më të lira dhe sepse vendet si India vazhdojnë të rritin objektivat e tyre të energjisë së pastër.

Por raporti gjithashtu lëshon një paralajmërim të ashpër për ndryshimin e klimës, duke vlerësuar se politikat e energjisë që vendet kanë aktualisht në librat e tyre mund të shkaktojnë që emetimet globale të gazrave të vazhdojnë të rriten për 20 vitet e ardhshme. Një arsye: nevoja në botë për energji vazhdon të rritet, dhe rritja e energjisë së rinovueshme deri më tani nuk ka qenë e shpejtë sa të plotësojë të gjithë atë kërkesë shtesë. Rezultati: Përdorimi i karburanteve fosile, veçanërisht gazi natyror, vazhdon të rritet për të furnizuar pjesën tjetër.

“Pa politika të reja në vend, bota do t’i humbasë qëllimet e saj klimatike me një diferencë shumë të madhe,” tha Fatih Birol, drejtori ekzekutiv i agjencisë.//Gazeta Ora

M.K

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Humb jetën kolonel Shena, zv.ministri Koçi: Do mbetesh ushtarak i shkëlqyer,nuk mundëm ta shpëtonim nga kthetrat e leuçemisë akute

Marjon Gorica Është ndarë nga jeta ditën e sotme, kolonel Shena, një ushtarak i mirënjohur me një kontribut të çmuar,...

U tha se po bëhej ndërtim pa leje në plazh, gazetari publikon Fake News: “Verifikoni lajmet që publikoni!”

Ditën e sotme në media qarkulloi një lajm se një ndërtim pa leje po ngrihej në një nga plazhet e virgjër të Durrësit. Pa...

Zgjedhjet e 2021-shit/ Erion Veliaj, ai që ka në dorë betejën e PS-së

Nga Roland Qafoku Në fushatën e vitit 2021 epiqendra do të jetë kryeqyteti, jo vetëm nga numri i lartë i deputetëve që nxjerr, 35 të...

Del para Gjykatës 44 vjeçari që therri nënën e tij: Nuk pendohem, më bëri magji!

Është vendosur nga Gjykata masa e arrestit ndaj 44-vjeçarit Olsi Çekiçi, i cili theri nënën e tij 70-vjeçare. Katër ditë pas ngjarjes makabër, 44-vjeçari ëshë...

LAJMI I FUNDIT/ Ulen shifrat e humbjeve nga Covid në Shqipëri, por…

Në 24 orët e fundit në vend, u shënua 1 viktimë si pasojë e Covid-19. Ndërkohë, u realizuar 506 teste, dhe u konfuirmuan 125...

Më shumë artikuj të ngjajshëm