Greta Thunberg, 16 vjecarja që frymëzoi botën me lëvizjen e saj në mbrojtje të mjedisit, u shpall personi i vitit nga revista Times. 16-vjeçarja  është personi më i ri që zgjidhet nga revista në një traditë që filloi në vitin 1927. Pak para njoftimit, ajo u shpreh në  samitin për ndryshimin klimaterik e organizuar nga Kombet e Bashkuara në Madrid se dekada e ardhshme do të përcaktojë të ardhmen e planetit. Vitin e kaluar, e reja filloi një protestë mjedisore jashtë ndërtesës së parlamentit suedez, duke shkaktuar një lëvizje në mbarë botën që u bë e njohur me hashtagun #FridaysForFuture.

Kush është Greta Thunberg?

Që nga ajo kohë, ajo është bërë një zë i fortë kundër ndryshimit të klimës dhe një figure e njohur ndërkombëtarisht dhe në fillim të këtij viti, ishte nominuar si kandidate për cmimin Nobel për Paqen. Duke njoftuar vendimin e Kohës për NBC, kryeredaktori Edëard Felsenthal tha: “Ajo u bë zëri më i madh për çështjen më të madhe me të cilën përballet planeti këtë vit, duke ardhur nga në të vërtetë askundi për të udhëhequr një lëvizje në të gjithë botën”.

Adoleshentja është pothuajse  personi më i famshëm, duke tërhequr shumë më tepër vëmendje sesa të famshëm të tjerë si Al Gore. Biseda e saj erdhi si e matur, e bazuar në studimin e fundit dhe shmangi ndezjen e lëndimeve dhe zemërimit që ajo shfaqi në Neë York në shtator. Duke parë rreth sallës, ishte befasuese se sa prej delegacioneve kombëtare nuk ishin paraqitur për këtë seancë të mëngjesit në konferencë.

Fjalimi i aktivistes  erdhi pasi presidenti i ekstremit të djathtë të Brazilit, Jair Bolsonaro pati përplasje me Thunberg , pasi ajo shprehu shqetësimin për vrasjen e brazilianëve indigjenë në Amazonë.

“Greta tha se indianët vdiqën sepse po mbronin Amazonën”, u tha z. Bolsonaro gazetarëve.

“Eshtë mbresëlënëse që shtypi po i jep hapësirë ​​një shejtani si ajo,” shtoi ai, duke përdorur fjalën Portugeze për brat “pirralha”.

Aktivistja u përgjigj duke shkruar në  bio-në e saj në Tëitter ‘’Pirralha’’.//Gazeta Ora

Përshtati në shqip

Marjana Koceku

SPONZORIZIM: Për shpallje të vogla që nga viti 2000, vizitoni www.SHPALLJE.biz