E martë, 4 Gusht, 2020

Greta Thunberg emërohet personi i vitit

Duhet të lexoni

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Mirënjohja për dr.Kominin dhe 17 ditët e ankthit të familjes së prekur nga Covid 19

Nga Marjon Gorica Sot jam kontaktuar nga një mik i imi, me të cilin prej pak kohësh nuk kam pasur...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Greta Thunberg, 16 vjecarja që frymëzoi botën me lëvizjen e saj në mbrojtje të mjedisit, u shpall personi i vitit nga revista Times. 16-vjeçarja  është personi më i ri që zgjidhet nga revista në një traditë që filloi në vitin 1927. Pak para njoftimit, ajo u shpreh në  samitin për ndryshimin klimaterik e organizuar nga Kombet e Bashkuara në Madrid se dekada e ardhshme do të përcaktojë të ardhmen e planetit. Vitin e kaluar, e reja filloi një protestë mjedisore jashtë ndërtesës së parlamentit suedez, duke shkaktuar një lëvizje në mbarë botën që u bë e njohur me hashtagun #FridaysForFuture.

Kush është Greta Thunberg?

Që nga ajo kohë, ajo është bërë një zë i fortë kundër ndryshimit të klimës dhe një figure e njohur ndërkombëtarisht dhe në fillim të këtij viti, ishte nominuar si kandidate për cmimin Nobel për Paqen. Duke njoftuar vendimin e Kohës për NBC, kryeredaktori Edëard Felsenthal tha: “Ajo u bë zëri më i madh për çështjen më të madhe me të cilën përballet planeti këtë vit, duke ardhur nga në të vërtetë askundi për të udhëhequr një lëvizje në të gjithë botën”.

Adoleshentja është pothuajse  personi më i famshëm, duke tërhequr shumë më tepër vëmendje sesa të famshëm të tjerë si Al Gore. Biseda e saj erdhi si e matur, e bazuar në studimin e fundit dhe shmangi ndezjen e lëndimeve dhe zemërimit që ajo shfaqi në Neë York në shtator. Duke parë rreth sallës, ishte befasuese se sa prej delegacioneve kombëtare nuk ishin paraqitur për këtë seancë të mëngjesit në konferencë.

Fjalimi i aktivistes  erdhi pasi presidenti i ekstremit të djathtë të Brazilit, Jair Bolsonaro pati përplasje me Thunberg , pasi ajo shprehu shqetësimin për vrasjen e brazilianëve indigjenë në Amazonë.

“Greta tha se indianët vdiqën sepse po mbronin Amazonën”, u tha z. Bolsonaro gazetarëve.

“Eshtë mbresëlënëse që shtypi po i jep hapësirë ​​një shejtani si ajo,” shtoi ai, duke përdorur fjalën Portugeze për brat “pirralha”.

Aktivistja u përgjigj duke shkruar në  bio-në e saj në Tëitter ‘’Pirralha’’.//Gazeta Ora

Përshtati në shqip

Marjana Koceku

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Ndërron jetë si pasojë e Covid mjeku i njohur i Tropojës

Burime për mediat bëjnë me dije se mjeku i njohur, Anibal Byberaj ka ndërruar jetë mbrëmjen e së dielës nga Covid-19. Pneumologu ishte paraqitur një ditë...

Urimi i veçantë i Spiropalit për festën e Kurban Bajramit: Lutem për të sëmurët dhe familjarët e tyre

Besimtarët myslimanë në Shqipëri dhe në të gjithë botën kremtojnë sot Festën e Kurban Bajramit. Krahas figurave politike që kanë uruar besimtarët myslimanë në këtë...

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar një vëmendje shumë më të...

Më shumë artikuj të ngjajshëm